A tumorsejtek két most megjelent tanulmány szerint fertőző faktorokként is működhetnek, vagyis képesek lehetnek átvinni a betegséget egyik állati egyedről a másikra. Felmerül a kérdés, hogy emberben is előfordul-e hasonló fertőző tumoros megbetegedés.
Fertőzéssel is terjed a rák
Fertőző tumoros megbetegedések
Mindezek értelmében az összes tumor egy mikroevolúciós folyamat eredménye, melynek során a legéletképesebb ráksejtek szelektálódnak ki. A folyamat egyetlen adott szervezeten belül kezdődik, folyik le, és ér is véget a tumor eltávolításával, vagy rosszabb esetben az egyed (egyén) halálával. Mindezek miatt is általánosságban kijelenthető, hogy a rák nem fertőző betegség. Kivételes esetek azonban eddig is akadtak, és két friss közlemény most megerősíti, hogy a tumorsejtek fertőző faktorként működhetnek, és átvihetik a betegséget egyik egyedről a másikra.
Kutyák és tasmán ördögök
Már régóta sejthető volt, hogy a nemi úton terjedő, kutyákat érintő megbetegedés, a CTVT (canine transmissible venereal tumour) rákos sejtek segítségével terjed át egyik kutyáról a másikra, melyben aztán növekedésnek indul. Egy sor közvetett bizonyíték már eddig is megerősítette a hipotézist. A tumort csak élő CTVT-sejtekkel lehetett átvinni, a sejtek bármilyen kivonatával vagy halott sejtekkel nem. A normális kutyasejtek 78 kromoszómával rendelkeznek, míg a tumoros sejtek 58–59 kromoszómával. Ráadásul az összes vizsgált mintában előfordult egy bizonyos elváltozás a c-myc nevű onkogén közelében. Amennyiben a hipotézis helytálló, a különböző egyedekből származó rákos sejtek egymáshoz genetikailag hasonlóak kell, hogy legyenek, viszont különbözniük kell a befogadó állat egészséges sejtjeitől. A Cell (Sejt) című vezető sejtbiológiai szaklapban Murgia és munkatársai végre egyértelműen bebizonyították a hipotézist. Öt kontinensről származó, kutyából kivett CTVT-sejteket hasonlítottak össze egészséges kutyasejtekkel. Sikerült bizonyítani, hogy a különböző egyedekből származó tumorsejtek genetikai értelemben egymás rokonai, azonban különböznek a gazdaszervezet egészséges sejtjeitől. Az egyes kutyákból származó tumorsejtek genetikailag jóval kevésbé különböztek egymástól, mint amennyire ezt a leginkább beltenyésztett kutyák esetében tapasztalták. A világ különböző tájain élő kutyák tumorjai tehát közös eredetűek, a betegség egyik kutyáról adódik át a másikra, nem pedig újonnan alakul ki az egyes állatokban. Murgia és munkatársai úgy becsülték, hogy a beteg sejtvonal klónja valamikor 250–2500 évvel ezelőtt születhetett meg. Egy másik cikkben Pearse és Swift ausztrál kutatók arról számoltak be, hogy a tasmán ördög nevű erszényes ragadozó pofáján kialakuló rákos megbetegedésért is egy egyedek között átvihető kór a felelős.
Emberben is előfordul?
Felmerül a kérdés, hogy vajon emberben is előfordul-e hasonló fertőző tumoros megbetegedés. Eddig nincs rá bizonyíték, hogy hétköznapi körülmények között az egyik emberből származó rákos sejtek megfertőztek volna másvalakit. A tumorsejtek egyik emberből másikba való átkerülése csak egyetlen ismert módon, az anya-magzat közötti kapcsolat során történhet. Csak az USA-ban évente 3500 rosszindulatú daganattal rendelkező nő esik teherbe. Bennük már megfigyelték az akut leukémia, a limfóma vagy a karcinóma átkerülését a méhlepényen keresztül a magzatba. Sőt, mi több: már akut leukémiás sejtek vándorlását is leírták két magzat között – ikerterhesség során – aminek következtében mindkét csecsemő megbetegedett. A másik lehetséges módja, hogy a rákos sejtek emberről emberre terjedjenek, a szervátültetés. Az átültetett szerv túléléséhez elengedhetetlen immunbénító kezelés hatására az immunrendszer nem képes védekezni az idegen sejtek ellen, melyeket máskülönben elpusztítana. Szerencse, hogy a donor eredetű tumorok előfordulási valószínűsége igen alacsony: mindössze 0,06% a vérképző őssejtek átültetése során, és 0,04% az egyéb szervek átültetése esetén 7,8. A fő gyanúsított a rosszindulatú melanóma, mely láthatatlan a szerv kivételekor. Végül egyetlen esetben előfordult, hogy egy sebész ún. rostos hisztiocitómával fertőződött meg, amikor egy betegből hasonló daganatot távolított el és közben megvágta a tenyerét.
MHC-inkompatibiltás
Miért ilyen ritka a rák átvitele emberek között? A fő ok az idegen szövet kilökődésében keresendő, amelyért az úgynevezett MHC-molekulák (Major Histocompatibility Complex; fő szövetösszeférhetőségi komplex) a felelősek. Az ember immunrendszere (az összes gerinceshez hasonlóan) a sejtek felszínén található MHC-fehérjék segítségével különbözteti meg a sajátot az idegentől, mivel ezek a molekulák igen nagy változatosságot mutatnak az egyedek között. Az immunrendszer azután elpusztítja azokat a sejteket, melyek nem rendelkeznek saját „rendszámtáblával”, így az esetlegesen megjelenő idegen eredetű tumorsejteket is. (o-o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.