Szokatlan csendre ébredhettek vasárnap reggel Nyugat-Európában: 1400 település csatlakozott az autómentes naphoz. Helsinkitől Athénig, Dublintól Párizsig, harminc ország lakosait kérték a kezdeményezők, hagyják otthon egy napra gépkocsijukat.
Fellélegezhetett Nyugat-Európa
Vasárnap délután szemmel láthatóan és füllel hallhatóan csökkent a forgalom például a már régen közlekedési gondokkal bajlódó Brüszszelben. A belga főváros lakosai közül sokan azt mondták, jól jött ez a kezdeményezés, például ráébresztette őket arra, hogy elhanyagolják családjukat. ĺgy viszont szinte kényszerítve lettek arra, hogy ne valamelyik tömött bevásárlóközpontban, hanem a történelmi városrészben tett sétával töltsenek egy napot. A brüsszeli közlekedési vállalat szóvivője szerint fennakadás nem volt, hiszen sokan ültek kerékpárra, vagy csatoltak fel görkorcsolyát. „Soha még nem volt ilyen csend a város szívében” – mondogatták a sétálók. „Régóta itt élünk Brüsszelben, most szeretnénk végre gyalog felfedezni, eddig általában csak a kocsi szélvédőjén keresztül láttuk” – mondta Diane Delvaux művészettörténész, aki hétéves kisfiával és másfél éves kislányával együtt járkált a máskor zajos, most kihalt utcákon. „Nagyon szeretünk biciklizni, sajnos ritkán tehetjük meg a forgalom miatt. Ma minden más, kint rengeteg a gyerek, nekem sem, nekik sem kell félniük, hogy baleset történik” – mondta.
Brüsszel, az Európai Bizottság székhelye volt a kezdeményező, az első autómentes napot 2000-ben tartották. Azóta több száz európai település csatlakozott. Az sem riasztotta vissza a brüsszelieket, hogy a városatyák idén úgy döntötte: 160 négyzetkilométeres területről zárják ki a gépkocsiforgalmat. A többi város ezt távolról sem közelítette meg.
Párizsban a húsz városkerületből nyolcat zártak le, az autómentes zónába csak különleges engedélylyel lehetett behajtani. Ellensúlyozásképpen különleges hajójáratokat indítottak a Szajnán, sőt a városháza kerékpárokat is kölcsönzött. „Ez egyszerűen csodálatos. Nagy ritkán feltűnik egy autó az úton, de utána hosszú ideig beáll a csend. Fantasztikus” – lelkendezett Stephen McIlvenna párizsi lakos. Azt mondta, már az is örömmel tölti el, hogy kinyithatja az utcára néző ablakot, és nem kell a megfulladástól vagy a megsüketüléstől félnie.
Németországban már elmúltak azok az idők, amikor szmogriadó miatt kellett lezárni a Frankfurt környéki autópályákat, a németek rájöttek a környezetvédelem fontosságára. Természetesen a szóban forgó kezdeményezéshez Berlin is csatlakozott, mérsékelt sikerrel: az autómentes nap idén egybeesett a választásokkal. Néhány város azonban látványos felhívással igyekezett rábírni lakosait, hagyják otthon autójukat. A 175 000 lakosú Mülheim an der Ruheben például a városatyák „Gyalog az urnához!” elnevezéssel indítottak kampányt.
Londonban nem volt sikere a kezdeményezésnek: igaz, a városközpontot lezárta a rendőrség, azonban korántsem voltak csendesek az utcák. A kormány ugyanis el akarja törölni a rókavadászatot, ez ellen jött tiltakozni kétszázezer vidéki. Sétálók helyett tehát tüntetők vonultak a kordonnal elkerített londoni utcákon. Ken Livingston polgármester ugyan megpróbálta felhívni a lakosok figyelmét a kezdeményezésre – például azt ajánlotta, sétáljanak egyszer át a Tower hídon –, azonban csak annyit tudott ezzel elérni, hogy magára zúdította az autóvezetők dühét, őket ugyanis „elfelejtették” tájékoztatni az akcióról.
Athénben kínos csődöt mondott az autómentes nap: a Panepistimiou sugárúton, a görög főváros szívében autók százai álltak órákig mozdulatlanul, percenként megszólaltatva a kürtöt. Az egész városközpontban akadozott a forgalom, közlekedési káosz uralkodott, hiszen senki nem tudta, merre vannak a kerülőutak. „Még csak nem is tájékoztattak bennünket erről a kezdeményezésről. Arról hallottam, hogy biciklis hét van, de hogy lezárják a f#bb utakat... Őrület” – mondta egy várakozó autós.
A boszniai Szarajevóban is kihaltak az utcák, ám a lakosok ezt nem használták ki, a kezdeményezést ugyanis elmosta a felhőszakadás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.