Washington. Napfaló napfalu épült fel Washingtonban, a Capitoliummal szemben. A parányi, 14 házból álló, kizárólag napenergiát használó falu kissé hasonlít Asterixre, mert akárcsak a lázadó gallok a rómaiak ellen, úgy harcolnak a falu lakói az energiapazarlás ellen. Be akarják bizonyítani, hogy a napenergia használható alternatíva az olajjal és a gázzal szemben.
Felépült a napfaló falu
A faluban élénk az élet. A legkorszerűbb napenergia-elnyelő tető-vel befedett házak lakói ugyanolyan normális életet élnek, mint bárki más Amerikában: zuhanyoznak, mikrohullámú sütőben készítik ételeiket, gépekben mosogatják el az edényeket és mossák ki ruháikat, számítógépeznek, tévéznek és kicsiny, napenergiával hajtott autóikon indulnak bevásárolni. Az élet akkor sem áll meg, ha tartósabban beborul az ég: négy-öt napra elegendő a tárolt napenergia.
Az érdeklődés óriási. Szeptember vége óta több tízezer látogató érkezett, hogy megtekintse a napfaló napfalu házait. A látogatók kedvence egy tipikusan amerikai ház, amelyet Missouri állam Crowder Kollégiumának hallgatói emeltek. Semmi sem készült külön ennek a háznak a részére: az ablakok, a padló, a falak borítása, de még a fürdőkád is kapható a helyi lakberendezési boltokban.
Nagyon tetszett a látogatóknak a Colorado állam egyeteme által épített lakóház és belseje is: a preparált újságpapírból készített asztallapoktól kezdve a préselt műa-nyaghulladékból előállított falszigetelésen át a bambuszpadlóig. „Egy lépéssel tovább akartunk menni és bebizonyítani, hogy egy napenergiával működő lakóház nemcsak szép lehet, hanem ráadásul még természetbarát anyagokból is épülhet” – mutatott rá Ryan Phillip építészmérnök-hallgató.
Richard King, a napfaló napfalu polgármestere okkal büszke. Rámutat, hogy nemcsak több kongresszusi képviselő kereste már fel a falut, hanem néhány nagyobb építkezési vállalat is érdeklődést mutatott iránta. Reméli, hogy kis faluja hozzájárul új építkezési irányzat kialakulásához az Egyesült Államokban.
Az Egyesült Államok ma még a nagy energiapazarlók hazája. Az olcsó benzin és az olcsó áram miatt alig akad amerikai, akinek az a gondolata támadna, hogy lakóházába dupla ablakokat tetessen vagy kisebb autókon közlekedjék. Ezért aztán – a Greenpeace környezetvédelmi szervezet adatai szerint – az amerikaiak használják el a világ olajtermelésének egynegyedét.
Jóllehet az egyes szövetségi államok részéről történnek szerény kísérletek arra, hogy szorgalmazzák a megújítható energiafogyasztását, az amerikai kormány igencsak tartózkodó és környezetszakértők George Bush elnöksége alatt nem is várnak változást ezen a téren. A napfaló napfalu felépítői arra panaszkodnak, hogy az adókulcsok egyáltalában nem bátorítanak napenergia-technológia bevezetésére.
Jóllehet az állam részéről alig kapnak elismerést, a diákok mégsem engedik eltéríteni magukat elképzelésüktől. Monty Pugh Towe büszkén utal a Crowder Kollégium által felépített házra és hangoztatja, hogy „ez itt a jövő!“. A projekt révén eleget tanult ahhoz, hogy a közeljövőben napenergia-technológiára állítsa át szüleinek házát. Más diákok is kijelentették: arra kívánják felhasználni ismereteiket, hogy napenergia-technológiát gyártó vállalatokat hozzanak létre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.