Európát a melegeknek!

Párizs. Közel egymillió ember vett részt szombaton négy európai fővárosban – Párizstól Lisszabonon és Athénon át Berlinig – a Meleg Büszkeség Napján tartott felvonulásokon. A legtöbben Párizsban és Berlinben vonultak az utcára, Athénban – ahol először tartottak melegfelvonulást – idén még csak néhány százan vettek részt a buliban.

Berlinben 27. alkalommal tartottak felvonulástReuters-felvételA párizsi rendőrség 300 ezerre tette a felvonulók számát, míg a szervezők szerint 700 ezren voltak a menetben. Az idei demonstráció fő követelése az volt, hogy törvényben biztosítsák a francia homoszexuális párok számára is a házasság és az örökbefogadás jogát.

A menet élbolyában haladt több baloldali politikus, köztük Bertrand Delanoe, Párizs főpolgármestere – aki maga is bevallottan homoszexuális – és Yann Wehrling, a Zöldek országos titkára. Wehrling kifejtette, hogy Franciaországnak haladéktalanul „naprakésszé kell válnia”, hogy utolérje e téren a többi európai országot. A feldíszített kamionok hangos, zenés menetét 16 órakor három perces csend állította meg, amellyel az AIDS áldozatairól emlékeztek meg. A szervezők emlékeztettek a fertőzöttek számának újabban tapasztalt drámai növekedésére, különösen a férfi homoszexuális közösségen belül: Franciaországban minden nap négy meleg férfi HIV-fertőzöttségére derül fény.

Berlinben 27. alkalommal rendezték meg a melegek és leszbikusok Christopher Street Napját, szintén mintegy félmillió ember részvételével. A felvonulás jelszava idén az volt: „Alakítsuk ki a mi Európánkat!”. A rendezvényt Wolfgang Thierse, a Bundestag (szövetségi gyűlés) elnöke nyitotta meg. A közel hatvan feldíszített járműt kísérő színpompás és felszabadult menet a híres bevásárlóutcáról, a Kurfürstendammról indult, s a Potsdamer Platzon át, a Brandenburgi kapu mögött befordulva a Győzelmi oszlophoz vonul. Itt az esti utcabált a homoszexualitását nyíltan vállaló berlini polgármester, Klaus Wowereit nyitotta meg.

Lisszabonban hatodszor rendezték meg a Meleg Büszkeség Napját. A rendezvény fő követelése az azonos neműek házasságának lehetővé tétele volt – ezt a szomszédos Spanyolország példája inspirálta, ahol a szocialista kormányzat a homoszexuális házasság törvényesítésére készül. A felvonulás kora este kezdődött, a rendezők néhány ezer résztvevőre számítottak.

Első ízben rendeztek melegfelvonulást Athénban mintegy négyszáz résztvevővel. A szervezők szerint ez kezdetnek nem rossz egy olyan országban, ahol a rendkívül befolyásos ortodox egyház hatására általánosan „fogyatékosságnak” tekintik a homoszexualitást.

A Christopher Street Napja rendezvénnyel egy 1969-es New York-i esetre emlékeznek, amikor a rendőrség az amerikai nagyváros Greenwich Village negyedében, a Christopher Streeten rátámadott a Stonewall nevű, főleg homoszexuálisok által látogatott bárra. A melegeket felbőszítette a rendőrségi razzia és kövekkel ellentámadásba lendültek. Az összecsapások három napig tartottak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?