Európában is klónoznak

Humán embriók klónozására kaptak engedélyt brit tudósok, akik eredményeiket gyógyászati célokra kívánják felhasználni. A döntés ellenzői szerint azonban a kísérlet azokat is segítheti, akik klónozott csecsemőket akarnak létrehozni.

Humán embriók klónozására kaptak engedélyt brit tudósok, akik eredményeiket gyógyászati célokra kívánják felhasználni. A döntés ellenzői szerint azonban a kísérlet azokat is segítheti, akik klónozott csecsemőket akarnak létrehozni. Európában elsőként a Newcastle-i Egyetem tudósai kaptak engedélyt, hogy gyógyászati célokra klónozzanak emberi embriókat. A kísérletek egyebek között a cukorbetegség, a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór gyógyításában játszhatnak fontos szerepet. Az egyetem munkatársai szerint azonban még legalább öt évnek kell eltelnie, amíg a betegek kezelése a gyakorlatban is megvalósulhat. Ráadásul a brit Humán Termékenységi és Embriológiai Hatóság csak ideiglenesen, egy évre adta ki az engedélyt.

A kísérletet, amelyhez Newcastle termékenységi központjából is érkeznek szakértők, a Dolly bárány klónozásához hasonló technikával végzik majd. A két eset közötti leglényegesebb különbség, hogy míg Dollynál a fő cél egy klónozott élőlény létrehozása volt, addig Newcastle-ben kizárólag emberek gyógyítására kívánják majd felhasználni az eredményeket. A tudósok először eltávolítják az adott emberi sejt magját, majd a helyére egy másik sejt, például bőrsejt magját helyezik. Ezután mesterségesen osztódásra kényszerítik, hogy hasonlóan viselkedjen, mintha sperma termékenyítette volna meg. A kutatás vezetője elmondta, hogy kérelmük beadása óta rengeteg támogató levelet kaptak különböző laboratóriumoktól, sőt még betegektől is, akik az eredményektől várják gyógyulásukat. Ali-son Murdoch hozzátette, hogy a kutatás akár a reméltnél több kórra is megtalálhatja a megoldást. Ennek ellenére még legalább öt évre van szükség a klinikai tesztekig, de a kutatók szerint több anyagi támogatással akár le is rövidíthetnék ezt az időt. Az engedély kiadása heves társadalmi vitát indított el a szigetországban. A genetikai betegséggel élők szervezete üdvözölte a döntést, mivel szerintük a kísérletek több millió ember életén segíthetnek. Ugyanakkor David King, egy klónozást ellenző csoport vezetője elítéli a newcastle-i kezdeményezést. Szerinte a kutatás nem más, mint a közpénzek elherdálása, ráadásul fontos etikai határvonalakat sért. „Nem tartom valószínűnek, hogy a gyógyászat számára hasznos eredmény születik, de biztosan nagy előrelépést jelent majd azoknak, akik gyermekeket akarnak klónozni” – tette hozzá.

A világ első klónozott embrióit Dél-Koreában állították elő, sőt már az Egyesült Államokban is végeztek hasonló kísérleteket, miután 2001-ben az egészségügyi hatóságok engedélyezték a gyógyászati célokra végzett klónozást. Az emberek genetikai lemásolása azonban továbbra is szigorúan tilos, és elkövetőit a különböző országok hatóságai akár tízéves börtönbüntetéssel is sújthatják. (net)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?