<p>Emma Watson brit színésznő, a Harry Potter-filmek sztárja az ENSZ jószolgálati nagyköveteként a gyermekházasság ellen emelte fel a szavát hétfőn Malawiban, felszólítva az illetékes afrikai hatóságokat, hogy számolják fel a gyakorlatot, amely kockára teszi a fiatal lányok életét és megfosztja őket az oktatás és a jobb jövő lehetőségétől.</p>
Emma Watson a gyermekházasság ellen emelte fel a szavát Malawiban
A 26 éves Watson a nemek egyenlőségével és a nők felemelkedésével foglalkozó UN Women nevű szervezet jószolgálati nagyköveteként látogatott el a délkelet-afrikai országba, egy nappal a Lánygyermekek világnapja előtt.
Malawiban tavaly fogadták el azt a törvényt, amely 18 évre emelte a házasságkötés alsó korhatárát. A UN Women munkatársai pedig a helyi törzsi vezetőkkel együttműködve próbálják felszámolni a gyakorlatot. A berögzült hagyományok ellen azonban nehéz felvenni a harcot.
"Fiatal lányokkal találkoztam, akik az országukban élő többi társukhoz hasonlóan szegénységben élnek és fiatalon kényszerítették őket házasságba, és ez ráébresztett annak rendkívüli fontosságára, hogy a nőknek lehetőségük legyen saját döntéseket hozni" - húzta alá a színésznő egy közleményben. Hozzátette: "Nagyon lelkesítő azt látni, hogy a közösségek összefogása révén igenis le lehet számolni egy ilyen ártalmas gyakorlattal".
Az ENSZ adatai szerint a fejlődő országokban - kivéve Kínát - élő lányok egyharmada 18 éves kora előtt megy férjhez, ami azt jelenti, hogy megtagadják tőlük a gyermekkor és az iskolába járás jogát. A Girls Not Brides nevű brit csoport szerint évente 15 millió lánygyermek megy férjhez világszerte.
Az aktivisták szerint a gyermekházasság megfosztja a lányokat a tanulás lehetőségétől, növeli a családon belüli erőszak kockázatát és a súlyos sérülések, valamint a korai halálozás esélyét, ha a lányok az előtt szülnek gyermeket, hogy a testük készen állna rá.
Néhány társadalom azonban anyagi teherként tekint a lánygyermekekre, míg mások úgy vélik, hogy a lányokat minél előbb férjhez kell adni, hogy teljes mértékben kihasználják a termékenységüket. Az ENSZ október 11-ét nyilvánította a Lány gyermekek nemzetközi világnapjának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.