Elküldte első felvételeit a Vesta aszteroidáról a Dawn űrszonda

Houston |

<p>Elküldte első közeli felvételeit a Vesta aszteroidáról az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA Dawn (Hajnal) elnevezésű tudományos űrszondája.</p>

A Dawn közép-európai idő szerint szombat reggel hét órakor állt a Vesta aszteroida körüli pályájára, amivel kezdetét vette egyéves küldetése: adatgyűjtés az úgynevezett aszteroidaöv második legnagyobb, krumpliformájú objektumáról.
A navigációs célból készült első közeli felvételek is akkor készültek, ezek eddig soha nem látott részletességgel mutatják a Vestát - közölte a NASA.
Amikor a Dawn pályájára állt a Vesta körül, mintegy 16 ezer kilométeres távolságra volt az aszteroidától. Az űrszonda jelenleg mintegy 188 millió kilométerre van a Földtől.
"Elkezdjük tanulmányozni Naprendszerünk legrégibb ősbolygóját. A világűrnek ezt a térségét túlságosan sokáig hanyagoltuk. Az eddig kapott felvételek felfedik a Vesta teljes felületét, amely - úgy tűnik - megőrizte az aszteroida történetének néhány legkorábbi eseményét" - hangoztatta Christopher Russel, a Kaliforniai Egyetem kutatója, a Dawn-program vezető szakértője.
A Dawn az első űreszköz, amely a Mars és a Jupiter között elterülő aszteroidaöv egyik objektumát vizsgálja.
A szondát 2007-ben lőtték fel egy 466 millió dolláros összköltségvetésű program első lépéseként. A projekt által a Naprendszer 4,5 milliárd évvel ezelőtti kialakulásáról kívánnak többet megtudni elsőként a Vesta, majd a második cél, a Ceres törpebolygó részletes vizsgálatával.
A Vesta és a Ceres a Naprendszer két legrégibb "ősbolygója", vagyis olyan sziklás égitestek, amelyeknek a tömege már majdnem elegendő a valódi bolygóvá váláshoz. A kutatók szerint a Vesta vasból álló magjával, lávafolyamaival valószínűleg sokkal inkább a Földhöz vagy a Holdhoz hasonlít, mint az aszteroidaövezetben lévő szomszédjaihoz.
A Ceres az övezet legnagyobb objektuma, a Vestához viszonylag közel fekszik, de teljesen eltérő körülmények között alakult ki. A törpebolygó leginkább a Jupiter vagy a Szaturnusz jeges holdjaira hasonlít. A felszín felett még valószínűleg egy vékony légkör is található.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?