Rendhagyó évzárót tartottak a csíkszeredai börtönben. Az ország első magyar nyelvű börtöniskolájában I–IV. osztályos tanulmányait fejezte be néhány fogva tartott. Rablásért, lopásért, különböző erőszakos cselekményekért bezárt férfiak tanultak meg itt írni, olvasni, köztük olyanok is, akik itt fogtak először ceruzát a kezükbe.
Elemi iskola a rácsok mögött
„Tudok levelet írni”
Deme Eduárd Edizon már levelet is írt az otthoniaknak. A 21 éves, szintén kézdivásárhelyi fiatalember büszke arra, hogy neki már jól megy az írás és az olvasás. Korábban – meséli – nem járt iskolába, mert nem érdekelte, most meggondolta magát. „Szükség van az életben az írásra és az olvasásra. Most legalább tudok levelet írni haza, nem kell megkérnem mást erre. Sok mindenre tanítottak itt, írni, olvasni, számolni, arra is, hogyan kell viselkedni” – meséli. A három éve fogva tartott fiatalember, akinek még három évet kell leülnie, beismeri, könnyebben telnek a napok, ha iskolába jár. „A tanárnő nagyon kedves volt, szerettük. Mindennap tanított valami jóra, sokat mesélt. Ha lehet, szeptembertől folytatni szeretném” – mondja. Társaihoz viszonyítva szerencsés helyzetben van a csíkkozmási Lengyel István. Egy évet és két hónapot kapott lopásért, de pár nap múlva szabadul. Ő is csak itt, a rácsok mögött tanult meg írni. Mint mondja, nem volt könnyű feladat. Otthon, a családban a testvérei sem jártak iskolába, a börtönből írt leveleit csak édesanyja tudja elolvasni. „Sokat jelent, ha az ember tud olvasni” – jegyzi meg a 19 éves fiatalember.
Örülnek a sikereknek
Az ország első magyar nyelvű börtöniskolája tavaly tavasszal az Oktatási és Kutatási Minisztérium, valamint az Igazságügyi Minisztérium közti megállapodás eredményeként jött létre Csíkszeredában. Az iskolába jelentkező elítéltek szeptembertől júniusig vettek részt az órákon, egy-egy „tanév” anyagát két hónap alatt lehetett elsajátítani. Akinek sikerült megbirkóznia az anyaggal, 8 hónap elteltével a négy osztály elvégzéséről kapott oklevelet. „Nem csak írni-olvasni kell megtanítani ezeket az embereket – meséli Porsche Éva szaktanfelügyelő, aki a tanórákat tartotta. – A diákjaim 18 és 47 év közöttiek voltak, olyanok, akik soha nem jártak iskolába. Őket elsősorban a szóbeli kommunikáció értésére kellett megtanítani.” Tavaly szeptemberben 30 diákkal indították el az osztályt, olyanokkal, akik valóban tanulni akartak, illetve akiknek egy évnél több hátralevő büntetésük volt. A tantervet Porsche Éva készítette, és olyan tantárgyakat iktatott be, mint az anyanyelv, matematika, földrajz, történelem. „Mivel az osztályom 90 százaléka roma származású volt, fontosnak tartottam, hogy a romák történetét is bevigyem a tananyagba. Ezt nagyon élvezték” – mondja. „Talán az a titkom, hogy emberszámba vettem a tanítványaimat. A legapróbb sikerért is megdicsértem őket” – árulja el Porsche Éva. Mint meséli, diákjai a kezdők lelkesedésével láttak hozzá a tanuláshoz, olyan tanítványai is voltak, akik 30 éves korukig még nem fogtak ceruzát a kezükbe.
Lesz magyar osztály
A csíkszeredai börtöniskolában az első 4 elemi osztályt elvégzett fogva tartottak az oktatási minisztérium által elismert érvényes oklevelet kapnak. Egy osztályt 2 hónap alatt lehet elvégezni, a magyar osztályban a 30 közül hatnak sikerült levizsgáznia a 4 év anyagából. Öten 3 osztályt, heten 2 osztályt, a többiek 1 osztályt végeztek el – meséli Elena Relipceanu, a program koordinátora. Elmondta, a börtön vezetősége javaslatára azok, akik jó eredményekkel tűntek ki, kedvezőbb elbírálásban részesültek: soron kívül látogatót fogadhattak, vagy pluszcsomagot kaphattak. Mivel az iskola jó híre hamar elterjedt a foglyok között, máris sokan jelentkeztek a következő tanévre, így a tervek szerint augusztusban válogatást tartanak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.