Elcsavarta Mózes fejét

Csak Michelangelo lehetett képes arra, hogy „elcsavarja” egy márványszobor fejét, méghozzá két nap alatt. Ez a szobor a Mózes, a római San Pietro In Vincoli templom legszebb szobra, a művészettörténet egyik legtöbbet elemzett műve.

Mózes szobra bizonyítaná, hogy Michalangelo a reformáció híve volt? Christoph L. Frommel, a legnagyobb Michelangelo-kutató jelentette be azon a nemzetközi konferencián, amelyen beszámoltak II. Gyula pápa sírjának és a rajta lévő szoborcsoportnak a restaurálásáról, hogy létezik egy dokumentum, amely arról szól, hogy Michelangelo 25 évvel híres szobrának elkészítése után változtatott annak testtartásán. A jelzett dokumentum egy levél, amelyet Antonio Forcellino restaurátor talált filológiai kutatásai során. A levelet egy ismeretlen ember írta Giorgio Vasari festőnek, nem sokkal a szobrász halála után, de a művészettörténetben soha nem történt rá utalás. Az ismeretlen, aki bejáratos volt Michelangelóhoz, a levélben részletesen leírta, hogy megszemlélve a szobrot, kifejtette a szobrásznak: jobban hatna, ha „Mózes feje kicsit oldalra fordulna”. És két nap múlva, amikor újra megnézte, Mózes oldalra fordult fejjel ült. Michelangelo tréfálkozva közölte vele: „Mózes múltkor hallotta, hogy beszélgetünk, és hogy jobban megértse, mit mondunk, felénk fordult”. – Ez olyan csoda volt – tette hozzá a levél írója –, amelyet megvalósíthatatlannak tartottam.

A Mózes restaurálása más bizonyítékokat is találtak a szobor megváltoztatására: látható, hogy a test elfordításához a trón baloldalát 7 centiméterrel lejjebb kellett vinni, ahhoz pedig, hogy a bal lábát hátul megtámaszthassa, 5 centivel feljebb kellett húzni a térdét. Ezenkívül, megvizsgálva a szobrot, felfedezték, hogy megmaradt rajta egy széles öv, amelynek elöl nyoma veszett.

Frommel szerint Mózes nem azért fordul oldalra szakállát markolva, hogy legyőzze szenvedélyét és megmentse a kőtáblákat, mint ahogyan Sigmund Freud sugallta. Mózes elfordítja a tekintetét a templom főtengelye és a kereszthajó oltáraitól, ahol, mint új Aranyborjút, Szent Péter láncait imádták. A szobor tehát, amelynek alapján Michelangelót az ellenreformáció bajnokának tekintették, valójában bizonyíték arra, hogy a szobrász inkább a reformáció híve volt – jelentette ki a kutató.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?