Rangun/Washington. A mianmari junta lefoglalta az ENSZ Élelmezési Világprogramjának segélyszállítmányát, amelyet a szervezet a ciklon sújtotta délkelet-ázsiai országba juttatott el – közölte Paul Risley, a program szóvivője. Az összes élelmiszert és szükségleti cikket, amit sikerült a világszervezetnek eljuttatni az országba, elkobozták a hatóságok a ranguni repülőtéren.
Egyre súlyosabb a helyzet
A katonai hatalom ellenőrzése alatt álló Myanmar Alin című lap jelentette, hogy csütörtökön 12 nemzetközi segélyszállítmány szállt le a ranguni repülőtéren, és folyamatosan érkeznek további szállítmányok az ENSZ-től és az ázsiai országokból. Több szállítmány azonban a szomszédos Thaiföldön rekedt, és ott vesztegelnek a külföldi mentők, mert a segélyszervezetek munkatársai csak nagy nehézségek árán jutnak hozzá a vízumhoz. Mivel tegnap nemzeti ünnep volt Thaiföldön, a mianmari konzulátus a rendkívüli otthoni helyzet ellenére is zárva volt, így a segélymunkások hétfőig semmiképp nem kaphatnak vízumot, hacsak a mianmari katonai kormányzat nem gondolja meg magát.
Az ENSZ élesen kirohant a mianmari junta ellen, mondván, a külföldi segélymunkások elutasítása példátlan az emberbaráti segítségnyújtás történetében. „Nyomatékosan felszólítjuk a mianmari kormányt, hogy mihamarabb bírálja el a vízumkérelmeket, és a hét végén is foglalkozzék velük” – mondta Paul Risley, aki szerint az ENSZ-szervezet eddig tíz kérelmet nyújtott be világszerte a mianmari diplomáciai külképviseleteken, de egyikre sem kapott még választ.
A mianmari kormányzat szerint a Nargis miatt – amely a múlt hét végén söpört végig az országon – legkevesebb 23 ezer ember halt meg, és további 42 ezret tartanak nyilván eltűntként. Shari Villarosa, az Egyesült Államok ranguni nagykövete szerint a halottak száma meghaladhatja a százezret is. Az ENSZ becslései szerint legalább másfél millió embert érintettek súlyosan a Nargis ciklon pusztításai Mianmarban – közölte csütörtökön John Holmes, a világszervezet humanitárius ügyekben illetékes főtitkár-helyettese. Holmes „egyre remény?tele?nebbnek” mondta a katasztrófa sújtotta területeken kialakult helyzetet, s közölte: fennáll a veszélye, hogy még a jelenleginél is nagyobb tragédia történhet, ha nem sikerül sürgősen a helyszínre vinni a nemzetközi szállítmányokat.
Eközben Washingtonban bejelentették: az amerikai szenátus egyhangú határozatban sürgette a mianmari vezetést, hogy oldja fel azokat a korlátozásokat, amelyek a Nargis ciklon áldozatainak megsegítésére szánt nemzetközi segélyszállítmányok helyszínre juttatását nehezítik.
A washingtoni szenátus állásfoglalása a segélyekre vonatkozó korlátozások „azonnali feloldását” sürgeti, s azt, hogy az ázsiai országot irányító katonai vezetés engedélyezze az amerikai, illetve általában a külföldi mentőalakulatok szabad bejutását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.