Egyre pusztítóbb viharok jönnek?

A tavaly karácsonyi a thaiföldi partvonalat elmosó cunami, a nyári szélsőséges európai időjárás, a romániai áradások és a New Orleanst elárasztó Katrina hurrikán után több kutató azt feltételezi, hogy a most bekövetkezett klimatikus események egy nagyobb változás első jelei.

Szinte minden esetben mérsékelhetők lehettek volna a károk, ha a védekezés és a mentés szervezettebb lett volna. Thaiföld esetében a partot szegélyező, természetes védőpajzsot nyújtó korallzátonyok és mangroveerdők kipusztításában, a tengerszint alá épült New Orleansnál pedig a lápvidék fokozatos eltűnésében is keresendők az okok. Romániában az erdőirtás és a helytelenül tervezett településszerkezet okozza a legnagyobb gondokat.

Egyre pusztítóbbak?

A tudósok szerint a felmelegedő víz a gleccserek olvadásával terjeszkedik, megemelve a tengerszintet, valamint felerősítve a hurrikánokat tápláló energiát, így a jövő viharai egyre pusztítóbbá válnak. Sokak szerint a hurrikánok természetes részei az éghajlati körforgásnak, és semmivel sincs belőlük több, mint korábban. A Katrinát Amerikában emberemlékezet óta a legpusztítóbb természeti katasztrófának minősítették.

A hurrikánok, más néven trópusi ciklonok az óceánban eltárolódott napenergia táplálásával a meleg tengervizek felett kelnek életre. Képesek heteket utazni az óceánon, szigeteket és partvonalakat tarolva le heves szeleikkel, szakadó esővel és felkorbácsolt hullámokkal, amint azonban elérik a szárazföldet, gyorsan elvesztik erejüket.

Dél-Florida partvidéki városai New Orleanshoz mind nagyon hasonló módon nyertek teret maguknak a kontinens egyik leginkább hurrikánveszélyes vidékén, akárcsak Los Angeles is. A gondok azonban nem korlátozhatók kizárólag az Egyesült Államokra, hasonló esetek szinte minden kontinensen előfordulnak. A rossz helyválasztás, az építkezési rendszer, a gyenge infrastruktúra mind tálcán kínálhatja a településeket a földrengéseknek és az áradásoknak.

Rosszul tervezett világ

A rosszul tervezett ipari környezet különböző környezetszennyezései a helyi lakosság egészségére is komoly veszélyt jelentenek.

Bombayben egy monszun alkalmával 400 ember halt meg, mivel a 19. században lefektetett csatornarendszer nem bírt a lezúduló vízzel. A csillogó, modern Sanghaj meggondolatlan felhőkarcolói a talajvíz mértéktelen megcsapolása következtében elkezdtek süllyedni. A világ különböző tájain ma már nem lehet nyugodtan napozni az ultraibolya sugárzás megnövekedése miatt.

Nem kell hozzá még környezetvédelmi szakembernek sem lenni, hogy valaki ráébredjen, a Föld nem terhelhető tovább. Védelme közös ügyünk. (FigyelőNet)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?