Sok lány már 7 évesen a kamaszkor jeleit mutatja.
Egyre korábban lépnek pubertáskorba a gyerekek
Egyre több fórumon foglalkoznak édesanyák olyan problémákkal, hogy lányaik már 10 éves koruk előtt elkezdik mutatni a pubertáskorhoz köthető jeleket. Egy édesanya arról számolt be, hogy hároméves gyermekénél az orvosok koraérett pubertást diagnosztizáltak. Egyes anyák arra kérnek tanácsot, hogy mit tegyenek, ha hatéves kislányuknak megnő a melle, izzad és fanszőrzete van – írja a tvnoviny.sk.
Nem elszigetelt esetekről van szó, hanem egy egyre gyakoribb jelenségről, és pedig egyre több tanulmány igazolja, hogy a mai gyerekek fizikailag korábban érnek. A tudósok még nem tudják a pontos okokat, de olyan tényezőkre gyanakszanak, mint az elhízás, a vegyi anyagok és a stressz.
Van azonban különbség a koraérett pubertás és a pubertáskor korábbi jelentkezése között, az előbbi esetében egy diagnózisról van szó, az utóbbi a gyermek gyorsabb fejlődését takarja, amely nem feltétlenül veszélyes vagy rendellenes.
Ezt Eva Vitariusová gyermekendokrinológus, az Országos Gyermekbetegségek Intézetének munkatársa is megerősítette a tvnoviny.sk-nak. Hozzátette, hogy a koraérett pubertás esetében olyan állapotról van szó, amikor egy lánynál 8 éves kora előtt, egy fiúnál pedig 9 éves kora előtt jelentkeznek a pubertás jelei. Vitariusová szerint a koraérett pubertással diagnosztizált gyermekek száma nem emelkedik jelentősen, a klinikán azonban a korábban jelentkező pubertás jeleit látják.
2009-ben egy dániai kutatás is megállapította, hogy az átlagos életkor, amikor a lányoknak elkezd nőni a melle, 10 év alá csökkent. Az átlagos életkor, amikor először menstruálnak, szintén 13 évre csökkent. A legfrissebb adatok szerint az európai lányok átlagos életkora, amikor a pubertás első jelei megjelennek, 9,8 év körül van. Az első menstruáció általában két éven belül bekövetkezik.
Mi állhat e mögött? Brit tudósok megállapították, hogy a zsírban található leptin hormon az agynak arra a részére hat, amely a szexuális fejlődést is szabályozza – tehát az elhízáshoz kötötték. A másik ok az élelmiszerekben található vegyi anyagok lehetnek. Néhány korán serdülő lány vizeletében ftalátokat találtak, ezek is befolyásolhatják a hormonháztartást. Végül, de nem utolsósorban a tudósok egyetértenek abban, hogy a stressz is oka lehet a problémának, például hangulatzavaros anyák esetében, vagy olyan lányoknál, akik nem élnek együtt a biológiai apjukkal. Az életmódbeli tényezők, például a fizikai aktivitás hiánya szintén összefüggésbe hozható a pubertás idejének beálltával.
(tvnoviny.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.