Szívesen látlak – mondja a telefonba akárhányszor felhívom, s biztos vagyok benne, hogy részéről ez nem csupán üres frázis. – Ha lehet, korán gyere, együtt kávézunk majd.
Egymás mellett, együtt
– Ha újra élhetném az életemet, akkor is úgy történne minden, ahogy eddig. Egy kivétellel, gyermeket szültem volna, akár férj nélkül, szüleim tiltakozása ellenére. Nincs bennem harag, keserűség, nem hibáztatom őket, hiszen anno a jó családból származó úri kisaszszony életét szigorúan szabályozták. Szüleim eleinte nem sejtették, hogy a nálam jóval fiatalabb Andrással kicsi korunktól fogva vonzódunk egymáshoz. Sülve-főve együtt voltunk, s bár sok kis pajtás járt hozzánk, mi valahogy mindig egymás mellé sodródtunk. A barátságunk szerelemmé fejlődött, de a családom miatt rejtőzködnünk kellett. Egyszer anyámék rajtakaptak, amint búcsúpuszit adok neki. Másnap Bécsbe vittek, a rokonoknál kellett volna észhez térnem. Megmakacsoltam magam, dacból megtagadtam az ételt, meg akartam halni. Franciaország volt a következő állomás, ahol sokat szomorkodtam ugyan, de végül beletörődtem abba, hogy ennek így kell lennie. A családom elrejtette András leveleit, csak a háború befejezése után tudtam meg, hogy megjárta a haláltábort, s megnősült.
Egyszer, épp karácsony napján felkereste nagynénéméket, én akkor már velük éltem. Bevallotta, hogy rajtam kívül soha senkit nem szeretett, s ezt a felesége is tudja. Arra kért, éljünk együtt addig is, míg elválik. Nem tudom a magyarázatát annak, miért utasítottam vissza ajánlatát, amikor évekig erre vágytam, róla ábrándoztam. Mert nekem soha senkim nem volt. Mégis elküldtem a fenébe. Nem sokkal ezután Andrásom feleségestül elhagyta az országot. Heti rendszerességgel érkeztek a levelei, majd amikor olvasatlanul visszaküldtem őket, képeslapokat írt. A kilencvenes évek elején, miután eltemette a feleségét, visszatért. És épp Bálint-napon kopogott be hozzám. Zihált a tüdeje, a kezében botot és egy óriási szív alakú lufit tartott. Meg rózsacsokrot. Megkérte a kezemet, ám én másodszor is nemet mondtam. Szerencsére, ezúttal nem tágított, a közelemben lakást vásárolt, s tizenvalahány éve nap mint nap találkozunk. Kezdetben sokat utaztunk, néhány éve egészségi állapotunk miatt örülünk a rövid sétáknak is. A napot közös kávézással kezdjük, és rendszerint együtt készítjük az ebédet. Abból, amit hoz. Remekül ért a vásárláshoz. Sokat olvasunk, kedvencünk a scrable és a keresztrejvény-fejtés. Gyakran nézzük a tévét, de közben általában jókat szunyókálunk a karosszékben... Szürkületkor viszont búcsút veszek tőle, szükségem van a néhány órás egyedüllétre. Andrásom persze tiltakozik, állítja, egyszerűbb, kényelemesebb, biztonságosabb volna, ha összeköltöznénk, meg hogy annyi év veszett kárba... Valóban, elszálltak az évek, de megszoktam, hogy egyedül fekszem, ébredek. Elalvás előtt viszont SMS-ben kívánunk egymásnak szép álmokat. Reggelenként pedig újabb üzenettel tudatjuk a másikkal nem csupán azt, hogy élünk, hanem azt is, örülünk a találkozásnak. Vicces talán, de ma is megdobban a szívem, amikor meghallom lépteit. Mert amióta nehezebben járok, mindig az ajtó mögött várom. Belépéskor egymásra nézünk és mosolygunk. Valahol azt olvastam, hogy ha két ember egymás szemébe néz, a mosoly az a fény, amely elárulja, hogy a szív otthon van. A mi szívünk otthon, a helyén van. És míg élünk, egymásért dobog.
Johann Wolfgang Goethe
A kedves közelléte
Rád gondolok, ha nap fényét füröszti a tengerár;
rád gondolok, forrás vizét ha festi a holdsugár.
Téged látlak, ha szél porozza távol az utakat;
s éjjel, ha ing a kis palló a vándor lába alatt.Téged hallak, ha tompán zúg a hullám és partra döng;
a ligetben ha néma csönd borul rám,
téged köszönt.
Lelkünk egymástól bármi messze válva összetalál.
A nap lemegy, csillag gyúl nemsokára.
Óh, jössz-e már!
(Szabó Lőrinc fordítása)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.