Dzsenin, a borzalmas vádak városa

Házunk egy részét lerombolták. Két gyerekemmel a megszállás másnapján menekülni kezdtünk, a harmadikról a zűrzavarban csak később vettem észre, hogy nem a lányom, hanem az unokahúgom.

Házunk egy részét lerombolták. Két gyerekemmel a megszállás másnapján menekülni kezdtünk, a harmadikról a zűrzavarban csak később vettem észre, hogy nem a lányom, hanem az unokahúgom. Minket a katonák kiengedtek, de két gyerekem és a férjem továbbra is a városban van, nem tudom, mi van velük – mondta a Népszabadság helyszínen járt, az izraeli katonai zárlaton mégis átjutó riportereinek Kifah Musztafa négygyerekes palesztin családanya a Dzsenintől öt kilométerre fekvő Romani nevű arab faluban. Itt jelenleg mintegy ötszáz-hétszáz menekült tartózkodik, a helyi általános iskola teljes egészében a rendelkezésükre áll. Zömükben fiatal férfiakról van szó, akik fogságba estek, majd a Cahal egy közeli bázisra vitte őket, s néhány nap elteltével szabadon engedte. Külön fényképes igazolványt kaptak, Romaniban tartózkodhatnak, de máshová nem mehetnek. Egy környékbeli izraeli arab – tehát izraeli állampolgársággal is bíró palesztin – falu lakói segítik őket ezzel-azzal, ottjártunkkor burgonyát, hagymát, almát vittek be teherautón. De a szállító kocsik éjjel, fényszóró nélkül nagyobb biztonságban közlekedhetnek. A menekültek egyhangúlag számoltak be nők, civilek legyilkolásáról, házak ledózerolásáról. Tömegsírokról azonban nem. Ezt a palesztin hatóság vezető politikusai által többször is megismételt vádat egyedül Ahmed Tibi, az izraeli parlament, a knesszet arab képviselője osztja csak a helyszínen. – Tanúvallomásaink vannak erről. Látták a katonákat tízesével kihordani a halottakat – mondja a politikus.

Izrael szerint a tömeggyilkosság és a tömegsírok vádja hazugság. – A Cahal nem tömeggyilkos. Mi nem temetünk tömegsírban. Ellenben a palesztinok igen. Ez történt Ramallahban is, másfél héttel ezelőtt, amikor megengedtük, hogy elszállítsák a halottaikat – feleli kérdésünkre Aron Edelheit tartalékos százados a Cahal sajtószolgálata részéről.

A Cahal célja a terroristák kifüstölése. Dzsenin városa az öngyilkos merénylők fő kiindulópontjának számít, tömegével tartóztatják le itt a gyanúsítottakat, foglalják le a kézifegyvereket, robbanóanyagokat. A napokban ezer palesztin fegyveres adta meg magát.

Dzsenin pár napja még példátlanul heves tűzharc színhelye volt. Powell amerikai külügyminiszter látogatása, s különösen Arafattal folytatott megbeszélése idején az összecsapások ereje jóval kisebb. Vasárnap a Cahal vezető nyugati tévécsatornáknak és hírügynökségeknek első ízben engedélyezett – szigorúan irányított, a megfelelő keretek között tartott – tanulmányutat. Két napja csak propagandaháború folyik. Második Srebrenica – Dzseninben? Vagy blöff?

Dzsenin határa, 2002. április

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?