A reggeli vagy délutáni csúcsforgalomban araszoló budapesti autósok hajlamosak azt hinni, hogy ennél közlekedhetetlenebb, zsúfoltabb város nincs a világon. Nos, nyugodjanak meg, van.
Dugók és kóbor kutyák városa
Ráadásul Athén manapság óriási építkezéshez hasonlítható. A 2004-es nyári olimpiai játékokra készülő görög fővárosban mindent átépítenek, felújítanak, persze útlezárásokkal „fűszerezve”. De szerencsére egy szelíd reménysugár mindebből a közlekedési infrastruktúra számára is akad: az olimpia jegyében elkészült a görög főváros második metróvonala, lassan fúrják a harmadikat, felüljárók, körgyűrűk épültek, s lesz elkerülő autópálya is. Az athéniak türelemmel viselik a megpróbáltatásokat. Nincs ordibálás, dudálás, igaz, akkor nem lehetne hallani a rendőrsípot, amely a legnagyobb úr a kereszteződésekben. A hellének türelme, toleranciája nem csak a dugókban mutatkozik meg. Ha én kóbor kutya vagy kóbor macska lennék, Athénban szeretnék élni. Ennyi elhízott, senki által nem háborgatott utcaállatot még sehol nem láttam. Szabadon járnak-kelnek, de nyilván ismerik a forgalmat, mert elütött jószágot nem látni. A görögök pedig csak kerülgetik a zsúfolt utca közepén összegömbölyödve szunyókáló kutyát, vagy finoman letessékelik a parkoló robogó ülésére felkuporodó macskát. Az Akropolisz lábánál elterülő athéni óváros, a Pláka festői éttermei, tavernái elképzelhetetlenek a csellengő állatok nélkül. Rajta vannak a képeslapokon, de az olajfestményeken is. Nem, ezek a teremtmények nem kukáznak, annál jobban megy soruk: rendszeresen kapják a vendéglői maradékot, a köztereken pedig a polgármesteri hivatal külön itatókat helyeztetett el, ahol a kóbor állatok szomjukat olthatják. Apropó, Pláka. A szűk utcákat járva szinte vonzzák a tekintetet a tavernák kézzel festett cégtáblái, árlapjai. Nincsenek messze maguk az alkotók sem. Egy-egy kapualjban megbújó műhely olyan kincseket rejthet, mint a Szőlőfürthöz címzett taverna drachmaárakat tartalmazó fatáblája, amelyet az euró bevezetése után kellett lecserélni, s most olcsón hozzá lehet jutni, amolyan szuvenír gyanánt. A Pláka varázsát csak fokozza, hogy feltekintve szinte mindenhonnan látható az Akropolisz, rajta az épülő Parthenonnal. Igen, itt még a városalapító-névadó Athéné istennő templomán is dolgoznak. Hosszú idő telt el azóta, hogy a most csaknem két és fél ezer éves – ámde akkor éppen török lőszerraktárként funkcionáló – építményt a velencei ostromlók a XVII. század végén szétlőtték. A természet vasfoga meg folyamatosan fogyasztotta a maradványokat. Nos, a Parthenon végre nem fogy, hanem épül. Az összegyűjtött maradványokból újjáépítették a belső oszlopsort, kiegészítették a timpanont, s a munka megy tovább.
A műemlékek karbantartására, gondozására nem lehet panasz a görög fővárosban, s ha bárki azt hinné, hogy a romok között nincs élet, téved: a római agorát birtokba vették a kutyák és a macskák. Kifogás talán a múzeumok nyitvatartási ideje ellen lehet, amely ilyenkor télidőben (Athénban átlag 15 fok pluszban) meglehetősen korlátozott. Már ha egyáltalán nyitva van, mert a legfontosabb leleteknek otthont adó nemzeti régészeti múzeum 2004-ig zárva tart.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.