Szilvásy György magyar kancelláriaminiszter testvére lesz az Állami Egészségügyi Központ vezetője. A kormány részéről semmilyen összeférhetetlenségi aggály nem merül fel, miközben az MSZP pár éve élesen támadta az ellenzékből Mikola Istvánt azért, mert kitüntette a saját öccsét. Ám név nélkül nyilatkozó kormánypárti politikusok szerint az eset elég kínos.
Családtagok karrierje a magyar kormányok idején
Felívelő karrier
Ebbe a pozícióba egyébként az ellenzék által igencsak vitatott körülmények között került. 2005-ben a belügyminiszter felmondott az intézmény vezetőjének, az orvos-közgazdász Bedros Róbertnek, és olyan pályázatot írt ki a tisztségre, amely csak egyetemi szintű végzettséget követelt meg a jelentkezőtől, és az egészségügyi szakmenedzseri képesítést mindössze az elbírálásnál figyelembe vehető előnyként említette. Szocialista körök szerint ez a kinevezés egy „rosszul értelmezett megfelelési vágyból” fakadt. Szilvásy György akkor a miniszterelnök kabinetfőnöke volt. Az őt ismerők szerint nem jellemző rá, hogy saját családtagjaiért lobbizna.
Megasztárok
Az Állami Egészségügyi Központ főigazgatói és gazdasági igazgatói helyeire hét-hét pályázatot nyújtottak be, a szakmai testület a főigazgatók közül három pályázót tartott alkalmasnak a posztra.
A három pályázó közül Szilvásy Istvánt főigazgatónak, a főigazgatói posztra pályázó másik két jelölt közül Drávucz Sándort tudományos és stratégiai fejlesztésért felelős főigazgató-helyettesnek, Grósz Andort katonai főigazgató-helyettesnek kérte fel Szekeres Imre honvédelmi miniszter, az MSZP elnökhelyettese.
A honvédelmi miniszter felügyeletével július elsején 1156 aktív ággyal és mintegy 2800 munkatárssal megalakuló Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) átveszi a Honvédelmi Minisztérium (HM), az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egészségügyi intézményei, az Országos Gyógyintézeti Központ és a két fővárosi MÁV kórház feladatait.
Az óriás komplexumként létrejövő ÁEK Budapesten két telephelyen, összesen 28 osztályon folytatja az aktív fekvő- és járóbeteg-ellátást. A központ Sürgősségi Betegellátási Osztálya Észak-Pest ellátását biztosítja. A HM sajtóközleménye fontosnak tartotta kiemelni, hogy a döntésben részt vettek „külső társadalmi szer-vezetek”, így a főigazgató esetében a Magyar Kórházszövetség elnöke, a gazdasági igazgató esetében az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke vett részt a bírálatban. A többi poszt esetében a szakmai kollégiumok foglaltak állást.
Paranormális tevékenységek
Sajtóértesülések szerint Szilvásy György miniszter másik testvére, Szilvásy Péter okkultista tudományokkal foglalkozó vállalkozásán keresztül került kapcsolatba egyes minisztériumokkal és a kormánnyal, bár tény: anyagokat nem rendelt tőle senki, magától küldi a különböző elemzéseket. Kormányzati forrásaink óvatosan fogalmaznak vele kapcsolatban, utalva arra, hogy nem vehető komolyan, és hogy őt biztosan nem a haszon- vagy a politikai előnyszerzés motiválja.
A sajtóban megjelent Horváth Ágnes egészségügyi miniszternek írt levele, melyben felveti, hogy a kórházak egy részét wellnessközpontokká kellene alakítani, és szorgalmazza az abortusz betiltását. Egy másik felvetése szerint az augusztus 20-i viharnak paranormális okai voltak, de tett már javaslatot a feszület betiltására és a vörös csillag használatának engedélyezésére is.
Neve akkor került be a köztudatba, amikor kiderült, hogy a személyi átfedések okán jelentős nemzetbiztonsági kapcsolatokat felvonultató Egymásért Egy-Másért Alapítványnak is dolgozik, mint grafológus. Sajtóhírek szerint az alapítványtól – melynek vezetője, Földesi-Szabó László előzetes letartóztatásban van – adományokat fogadott el a Szilvásy István vezette BM Kórház.
Az Orbán-éra
Az Orbán-kormány alatt az akkori ellenzék élesen bírálta a rokonok, barátok „helyzetbe hozását“. 2000-ben hetekig téma volt a Torgyán-család tagjainak karrierje. A mai napig emlékezetes a földművelésügyi miniszter „légügyi dinasztiát” emlegető védekezése annak kapcsán, hogy a Malév Rt. igazgatótanácsába menyét, a légiutas-kísérő Hingyi Beatrixot delegálta az ÁPV Rt.
Torgyán József nászura, Hingyi László a Honvédelmi Minisztérium tanácsadója lett, nászasszonya pedig a Szerencsejáték Rt. felügyelő-bizottságának tagja. Végül anya és lánya is távozni kényszerült egy hónap után.
Az az utazási iroda, ahol Torgyán Attila a miniszter jogtanácsosa volt, kizárólagos jogot kapott arra, hogy a földművelésügyi tárca utazásait szervezze. Az MTI tulajdonosi testületének alelnöke szintén a kisgazdapárt elnökének fia lett, a Duna Televízió közalapítványának kuratóriumába pedig a pártelnök másod-unokatestvérét, az ÁPV Rt. felügyelő bizottságába a család fogorvosának a nejét delegálták.
Itt még nem volt vége a történetnek: Torgyán József feleségének, Cseh Máriának az unokatestvérét a közraktározási közfeladatokat ellátó Concordia Rt. vezérigazgató-helyettesének nevezte ki.
Mikoláék
2001-ben szintén nagy port kavart, amikor Mikola István egészségügyi miniszter az egyébként életmű-díjként osztott, pénzjutalommal is járó Batthyány-Strattmann László-díjjal tüntette ki az öccsét egy gyógyszerész-kongresszuson.
Mikola Bálint volt az egyik tulajdonosa a Magyar Gyógyszer Rt.-nek, amely egy akkori határozat értelmében megvehette az ÁPV Rt.-től a legnagyobb magyar gyógyszer-nagykereskedő, a Hungaropharma Rt. többségi tulajdonrészét. A miniszter egyébként feleségét is elismerésben részesítette, a kongresszust Mikola Bálint szervezte, a sajtófőnök pedig Mikola Gergely volt. (A Hírszerző nyomán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.