Bolti forgalomban a Leonar3Do virtuális valóság termék

<p>Bolti forgalomba került csütörtökön a Leonar3Do elnevezésű magyar találmány, amely a világ első, úgynevezett komplett 3D virtuális valóság terméke, és a közönséges személyi számítógépet egy interaktív háromdimenziós munkakörnyezetté egészíti ki - mondta Kárpáti Zoltán, a Leonar3Dót termékké fejlesztő 3D for All Kft. pénzügyi igazgatója az MTI-nek.</p>

A terméket több nemzetközi díjjal tüntették ki, így például 2008 szeptemberében San Joséban a Tech Museum of Innovation a Leonar3Do-projektjet a világ öt legjelentősebb innovációja közé sorolta oktatási kategóriában. Tech Award díjat sem korábban, sem később még soha magyar jelölt nem kapott.

A Magyar Rektori Konferencia 2009 decemberében vállalt védnökséget a Leonar3Do projekt felett.

A pénzügyi igazgató elmondta: a Dunavarsányban gyártott termék most először került a boltokba. A termék ára bruttó 250.000 forint lesz. Arra vonatkozóan, hogy a cég mekkora bevétellel számol az eladásokból, nem mondott becslést, és hangsúlyozta: ezt nehéz előre látni, mivel világújdonságról van szó.

A gyártás generálkivitelezője - vállalkozóként - a dunavarsányi CARO Kft.

Elmondta: a termék bármely személyi számítógépet kiegészíthet. Van egy úgynevezett központi egység - ezt kell a számítógéphez csatlakoztatni egy USB-kábellel -, a dobozba csatlakozik be az egér szerepét ellátó, de térben mozgatható madár, a szenzorok, valamint egy 3D szemüveg.

A pénzügyi igazgató beszélt arról is, hogy keresnek külföldi forgalmazó partnereket, a licencet nem árulják, ugyanakkor nem zárkóznak el teljesen annak eladásától.

Kárpáti Zoltán ismertette: a 3D for All Kft. fejlesztői tevékenységének elindítását az állami forrásokból nyert támogatások tették lehetővé, így 300 millió forintot nyertek el az Irinyi és a Jedlik Ányos program keretében. A szükséges infrastruktúra kialakítása és a fejlesztői alapstáb megszervezése után az érdemi fejlesztői munka 2006 májusában kezdődött.

A kutatás-fejlesztési szakasz akkor vett igazán markáns fordulatot, amikor a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Intézetével és a Femtonics Kft.-vel közösen benyújtott projektjavaslat alapján a 3D for All Kft., mint konzorciumvezető, megkapta a támogatást, amely a 28 hónapos munka költségeit 75 százalékban fedezte vissza nem térítendő támogatással - mondta Kárpáti Zoltán.

A 2007. október 1-én indult, három munkaszakaszra bontott projekt 2010. január 31-én lezárult, a beszámoló elfogadása megtörtént - fűzte hozzá. Elmondta: az ötlettől a megvalósításig, cégük további 100 millió forint saját forrást is felhasznált.

Kárpáti Zoltán hangsúlyozta: eddig is léteztek ugyan úgynevezett virtuális valóság-berendezések, azonban a legolcsóbb is körülbelül 10 millió forintba kerül, ráadásul ezeket nem termékként árulják, hanem szolgáltatásként lehet hozzájuk jutni. Így csak a nagyobb cégek - például gépjármű-, vagy repülőgépgyártók - számára elérhető.

A Leonar3Dót nemcsak cégeknek, hanem otthoni felhasználóknak is szánják, valamint különböző szakmákban és az oktatásban is jól használható - emelte ki a pénzügyi igazgató. A gyakorlati alkalmazásra példaként említette, hogy a termék megkönnyíti és meggyorsítja például a tervezést, mivel létre lehet hozni térbeli formákat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?