Barát a barátnak kivájja

A „friendly fire”, a saját vagy szövetséges csapatok tüze okozta veszteségek hihetetlenül magasak Irakban. A probléma tanulmányozására alakult amerikai szervezet szerint az Egyesült Államok második világháború óta folytatott háborúiban a saját erők okozta harctéri veszteségek aránya növekszik.

A „friendly fire”, a saját vagy szövetséges csapatok tüze okozta veszteségek hihetetlenül magasak Irakban. A probléma tanulmányozására alakult amerikai szervezet szerint az Egyesült Államok második világháború óta folytatott háborúiban a saját erők okozta harctéri veszteségek aránya növekszik. A koreai háborúban az összes amerikai halál és sebesülés 18 százalékát, Vietnamban (ahol ötvenötezer amerikai katona esett el) már 39 százalékát, az első öbölháborúban (367 amerikai halott) pedig 45 százalékát okozta a „friendly fire”.

A saját veszteségek okai:

1. A technikai-technológiai tökéletlenség, ugyanakkor a modern hadviselésben az ember – érzékszervei, látása, hallása birtokában a végső ellenőr – egyre fokozottabb ráutaltsága a műszerekre. Az ellenség legtöbbször egy parányi folt egy zölden foszforeszkáló képernyőn, úgy lőnek, hogy nem is látják, csak műszerrel érzékelik. A modern hadseregek sokat reklámozott hipertechnológiája foghíjas, a működő IFF-rendszerek, amelyek megkülönböztetik a barátot az ellenségtől (repülőgépeken, rakétákban kódolt rádiójelek), nem tökéletesek. ĺgy lőtt le az iraki háború első óráiban egy Kuvaitban állomásozó amerikai Patriot rakétás légvédelmi alegység egy bevetésből visszatérő, landolni akaró brit Tornado vadászbombázót. Egy amerikai repülőgép Bászránál megtámadott a földön egy Challenger-2 brit harckocsit (ha a pilóta látta volna, nem támad, annyira különbözik a Challenger formája, sziluettje az iraki T-55-ösöktől, T-72-esektől), a négytagú személyzetből ketten meghaltak, a másik kettő életveszélyesen megsérült.

2. A fentiekből következő amerikai harctéri doktrína: minél többet a gépekre, fegyverekre bízni, minél kevesebb saját ember életét kockáztatni. Ha egy házból tüzelnek, azt a házat először le kell rombolni, szétlőni, utána a közelébe menni és megnézni, kik és miért lőttek. (Dél-Irakban a napokban egy amerikai szakasz katonái így lőtték le egyik saját bajtársukat.)

3. Emberi fegyelmezetlenség. Afganisztán felett egy amerikai F-16-os harci gép pilótája felettesei parancsának ellenszegülve bombát dobott egy, a földön gyakorlatozó kanadai alakulatra – négy halott.

4. Cinikus provokáció, lőni a saját csapatokat, a saját civil lakosságot, így kelteni hangulatot az ellenséggel szemben. Amerikai források szerint már az 1961-es Kuba-válság idején magas rangú amerikai katonák javasolták a Kennedy-vezetésnek, hagyjon jóvá a saját erők ellen végrehajtott – de kubai támadásnak beállított – csapásokat, például süllyesszenek el a guantánamói támaszponton egy amerikai hajót. ĺgy ürügyet szolgáltatnak Fidel Castro Kubájának lerohanására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?