Az űrbe lőtték Scotty hamvait

Urham/USA/Új-Mexikó állam. Fellőtték a világűrbe szombaton James Doohan amerikai színész hamvainak egy részét. Doohan a Star Trek (Űrszekerek) sorozat fedélzeti mérnökének, Scottynak a szerepében vált híressé. A 85 éves korában elhunyt színésznek mindig is az volt a vágya, hogy igaziból is feljusson a csillagok közé.

A rakétát az amerikai Új-Mexikó állam Las Cruces nevű helységének közelében egy magántársaság bocsátotta fel, rajta a 2005-ben, 85 éves korában elhunyt művész hamvait tartalmazó kapszulával. A legendás filmsorozatban (Beam me up, Scotty!) az általa megszemélyesített Scotty fedélzeti mérnök „felsugározta” az USS Enterprise űrhajóra a legénység tagjait.

Doohan a nyugat-kanadai Vancouver városában ír bevándorló családban született, a második világháború idején részt vett a normandiai partraszállásban, és meg is sebesült. Háromszor nősült, hét gyermeke született, 80 filmben és tévéfilmben játszott 50 évig tartó színészkarrierje során.

Hamvkapszuláját a Space Service Inc. (SSI) nevű magántársaság juttatta rakétával az űrbe, majd lehozza a Földre és átadja a családnak. Ez grammonként 495 dollárba kerül. Geostacionárius pályára grammonként 1295 dollárért, 2009-től pedig a föld vonzásterén kívüli végtelen térbe grammonként 12 500 dollárért lövik ki a megboldogultat vagy hamvainak egy részét.

Az SSI már számos hírességnek biztosított űrtemetést, például 1999-ben a Eugene Shoemaker asztrogeológus porait tartalmazó kapszulát a Holdra juttatta el.

A szombati gyászűrrakéta 50 kilós terhet emelt 225 kilométer magasba. Doohan hamvain kívül Gordon Cooper (1927-2004) amerikai űrhajós és kétszáz másik elhunyt maradványait is felvitte az égbe a retúrjárattal.

A Star Trek az amerikai televíziózás egyik legsikeresebb sorozata volt, indulásának 40. évfordulóját tavaly nyáron ünnepelték. A sorozatnak 726 epizódja készült el, tíz film is született anyagából, és egymilliárd dolláros bevételt biztosított.

Ugyancsak űrtemetést kapott a Star Trek alkotója, Gene Roddenberry, ő 1997-ben kapta meg ezt a végtisztességet, Timothy Leary professzorral, az 1960-as évek „LSD-kultúrájának” főideológusával együtt. Doohan épp Roddenberry temetése után döntött úgy, hogy ő is űrsétára kíván indulni halála után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?