Az idő pénz – de mennyi?

London. Az idő pénz – tartják már régóta az angolok, de hogy pontosan mennyi pénz, azt csak mostanra sikerült kiszámítaniuk. A brit Warwick Egyetemen oktató Ian Walker felfigyelt arra, hogy egy közvélemény-kutatás szerint minden öt megkérdezettből négy ember a legszívesebben szabadidőt vásárolna magának, ha tehetné.

London. Az idő pénz – tartják már régóta az angolok, de hogy pontosan mennyi pénz, azt csak mostanra sikerült kiszámítaniuk. A brit Warwick Egyetemen oktató Ian Walker felfigyelt arra, hogy egy közvélemény-kutatás szerint minden öt megkérdezettből négy ember a legszívesebben szabadidőt vásárolna magának, ha tehetné. Walker professzor ezt követően akkurátus képletet dolgozott ki annak megállapítására, hogy kinek-kinek az adott körülményei között mennyit ér egy egységnyi ideje.

Walker az adók és egyéb járulékok után tisztán megkapott bérekből és egyéb jövedelmekből indult ki, de képletében figyelembe vette a területenként változó lakbér-, közlekedés- és energiaköltségeket, továbbá a megélhetési költségek egyéb összetevőit. A www.barclaycard.co.uk./timeismoney címen bárki megtalálhatja a helyzetének megfelelő koefficienst, amelyet az alapképletbe behelyettesítve megkapja ideje értékét. Ennek ismeretében azután kiszámíthatja, hogy egy bizonyos út megtétele taxin éri-e meg jobban vagy buszon (az időtartam különbségét és az együttható szorzatát is hozzáadva a jegyhez); hogy egy vendéglői vacsora drágább-e vagy (a főzés időtartamának és az együtthatónak a szorzatát is az alapanyagok és az energia árához adva) az otthoni főzés. Egy Londonban élő, évi 25 ezer fontot kereső ember egy-egy órája a Walke-féle számítás szerint 6,44 fontot ér. Egy vacsora megfőzése számára 5,37 font időben, és ha óradíja mellé az alapanyagok és a főzéshez elhasznált energia árát is figyelembe veszi, olcsóbb vendéglőbe mennie. Egy fogmosással átlagosan 32 penny időt tölt el – legalábbis – Walker kalkulációja szerint. Kérdés: hány fogmosás megspórolásával tudja össze-gyűjteni a protézisre valót? A képlet egyébként a következő: V=W(100-t/100)/C. De hogy ebből, mi micsoda, arra nem tért ki a Reuters jelentése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?