Az ekvivalencia-központhoz kell fordulni

Egyre többen érdeklődnek szerkesztőségünkben diplomahonosítás ügyében. Az illetékes hivataltól a következő információkat kaptuk: a külföldön szerzett diploma honosításával kapcsolatban a pozsonyi Ekvivalencia és Információs Központhoz kell kérvénnyel fordulni.

Egyre többen érdeklődnek szerkesztőségünkben diplomahonosítás ügyében. Az illetékes hivataltól a következő információkat kaptuk: a külföldön szerzett diploma honosításával kapcsolatban a pozsonyi Ekvivalencia és Információs Központhoz kell kérvénnyel fordulni. Az oktatási minisztérium égisze alatt működő központ foglalkozik a külföldön szerzett bizonyítványok és oklevelek elismerésével.

Jelenleg kétféle honosítási eljárásra nyílik lehetőség: oklevelet honosítani vagy végzettséget elismertetni lehet munkavégzés és további tanulmányok céljából, tájékoztatott Eva Frayová, az oktatási minisztérium munkatársa.

A tanulmányok hazai folytatásához szükséges honosítási eljárás az egyetemek hatáskörébe tartozik. Szlovákiában megszerezhető, közép- vagy felsőfokú szakképesítést tanúsító bizonyítványként, illetve oklevélként olyan külföldi bizonyítvány, diploma ismerhető el, amely, figyelembe véve a kiállító külföldi intézmény jogállását, összehasonlítva a képzés időtartamát, tartalmát, valamint a szakmai és vizsgakövetelményeket, olyan szakképesítést tanúsít, amely Szlovákiában megszerezhető vagy korábban megszerezhető volt.

Külföldi oklevél által tanúsított szakképzettség akkor ismerhető el a hazai felsőoktatásban megszerezhető szakképzettségként, ha a szakképzettség az oklevél által tanúsított végzettségi szinthez kapcsolódik, és megállapítható, hogy a kérelmező képzése megfelel a jogszabályban előírt képesítési követelményeknek, és a hazai képzés rendjének.

A külföldön folytatott résztanulmányok beszámítása annak az oktatási intézménynek a hatásköre, amelyben a kérelmező a tanulmányait folytatni szándékozik.

A megszerzett oklevél – munkavégzéshez megkövetelt – elismertetése részben az Ekvivalencia és Információs Központra tartozik. Ezzel kapcsolatban megkülönböztetnek szabályozott és szabályozatlan szakmai tevékenységek ellátásához szükséges engedélyt. Különbséget tesznek az Európai Unióban, illetve azon kívül szerzett diplomák között is. Szabályozott szakmai tevékenységnek minősül egyebek mellett az általános orvosi, a tanári, az építészi és a gyógyszerészi. A teljes jegyzék megtalálható az oktatási minisztérium honlapján (www.minedu.sk). Ezekben az esetekben a honosító központhoz kell fordulni.

A szabályozatlan szakmai tevékenységekre, csakúgy, mint a fent említett, tanulmányi célokra vonatkozó honosítás az egyetemek hatáskörébe tartozik. Ha a külföldön szerzett szakképesítésnek nincs hazai megfelelője, vagyis Szlovákiában az adott szakirányon nem folytatnak képzést, az oktatási minisztérium hivatott dönteni a honosítást illetően. (-cz-e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?