Autótolvajok új módszerei

Miközben a genfi autószalon látogatói minden korábbinál korszerűbb, erősebb és drágább járműcsodákban gyönyörködhettek, az autótolvajok sem tétlenkedtek: a német rendőrség az autólopások teljesen új dimenzióját emlegeti az utóbbi hónapokban tapasztalt módszerek láttán.

Miközben a genfi autószalon látogatói minden korábbinál korszerűbb, erősebb és drágább járműcsodákban gyönyörködhettek, az autótolvajok sem tétlenkedtek: a német rendőrség az autólopások teljesen új dimenzióját emlegeti az utóbbi hónapokban tapasztalt módszerek láttán.

A frankfurti bűnügyi rendőrség emberei november óta több mint száz, Hessen tartományban ellopott drága gépkocsit foglaltak le. A zömében Mercedes Benz S, Audi A8 és BMW X5 típusú járművek összértéke meghaladja a 3 millió eurót. Mindegyik autó a legmodernebb indításgátló elektronikával volt felszerelve, ám a tolvajok mégis „elkötötték“ őket. A szervezetten dolgozó bűnbandák teljesen új stratégiát alkalmazva járnak túl az autógyárak, illetve a konstruktőrök eszén. Nem érik már be az ajtó- és a kormányzárak feltörésével, hanem az illetéktelen elindítást meggátolni hivatott elektronikát is manipulálják: szakértő bűnözők belenyúlnak a vezérlő szoftverbe, illetve kicserélik a fedélzeti elektronikát. A frankfurti rendőrök egy tízfős lengyel autótolvaj banda vezérénél komplett vezérlőegységeket találtak. A nyomozás fényt derített arra, hogy Kelet-Európában illegális alkatrészpiac van kiépülőben, amelyen nagyban folyik a legkorszerűbb járműelektronikai egységek adásvétele. Az autótolvajok megrendelésére készülnek a motorok be- vagy az autók elindítását megakadályozó egységek, amelyeket a bandák egyszerűen a kiszerelt gyári elektronika helyére raknak be. Megkönnyíti a tolvajok dolgát, hogy az autógyárak a legtöbb típusukba azonos gyártmányú indításgátlót szerelnek be.

Még könnyebb a tolvajok feladata, ha ismerik és manipulálni tudják a fedélzeti elektronika szoftverjének vezérlő kódját. Míg egy-egy autó hozzáférési kódját a 4,3 milliárd lehetséges kombináció gyakorlatilag feltörhetetlenné teszi, a létfontosságú vezérlő kód sok esetben benne rejtőzik a fedélzeti elektronika adathalmazában. A tolvajoknak csupán meg kell találniuk a hozzá vezető „bejáratot“, mely akár a motorvezérlésben is megbújhat: például egy úgynevezett bypass (áthidalás) képében, amelyet hibakeresésre és diagnosztikára használnak a szervizekben. Az autótolvajok az efféle berendezéseket is maguk szerzik be, méghozzá közvetlenül az autókereskezdőktől és -szervizektől: a német rendőrség mintegy 200 ellopott diagnosztikai készüléket keres. A fedélzeti elektronika memóriájából ezek segítségével kiolvashatók a titkos adatok: a tolvajoknak, akik járatosak az adatbázisokban, mindössze néhány byte-ot kell megváltoztatniuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?