Apáról fiúra szállhat a kucsma

A brit hadsereg világszerte legjobban ismert egységei, „nyilvános arca” a királynő úgynevezett házi hadosztályát, a Household Divisiont alkotó lovas- és gyalogosezredek. Ezeket az alakulatokat kifejezetten az uralkodó védelmére hozták létre.

A Buckingham palota őrzőjeReuters-felvételA brit hadsereg világszerte legjobban ismert egységei, „nyilvános arca” a királynő úgynevezett házi hadosztályát, a Household Divisiont alkotó lovas- és gyalogosezredek. Ezeket az alakulatokat kifejezetten az uralkodó védelmére hozták létre. A ceremoniális kötelezettségeken kívül azonban szabályos katonai funkciókat is ellátnak. A díszgárdát adó ezredek katonái éppúgy helytálltak az öbölháborúkban, mint Boszniában, Koszovóban vagy természetesen Észak-ĺrországban.

A 30 centiméter magas medvebőr kucsma az öt gyalogosegység – a Gránátosok, a Coldstream, a Skót, ĺr és Walesi ezred – tagjai díszegyenruhájának legfeltűnőbb része. A Buckingham-palota előtti őrségváltásra alaposan felkészülő turista az uniformisról azonosíthatja, melyik gyalogosezred teljesít éppen szolgálatot. A Gránátosok zubbonyán például a gombok között egyenletes a távolság és medvebőr kucsmájuk bal felét fehér tollforgó díszíti, a Coldstream gárdistáknál viszont a gombok párosával helyezkednek el, a fejdísz pedig vörös toll a süveg jobb oldalán. A Buckingham-palotát, és a Károly walesi herceg rendelkezésére álló St. James’s-palotát őrző őrség mindenkor három tisztből és harminchat közkatonából áll. A testőrök helyzete jobb, mint ahogy az idegenforgalmi főszezonban a paloták környékén felsorakozó több ezres kíváncsiskodó tömeg gondolná. A katonák csak nappal, őrködés közben viselik a díszegyenruhát. Éjszaka, amikor szolgálatuk biztonsági jellegű, harci uniformisban járják körbe a területet, betolakodók után kutatva. Általában két órát töltenek szolgálatban, négy órát pihennek és legfeljebb tíz percet kell mozdulatlanul vigyázban állniuk, majd fel és le masírozhatnak az őrbódé előtt. A királynő házi hadosztályának ezredei hasonló szerepet töltenek be és egyben jól láthatók az udvari hagyományok tisztelői számára a windsori kastélynál és a koronaékszereket rejtő londoni Tower előtt. Ahhoz pedig el se kell jönni Londonba, hogy a minden június második szombatján, II. Erzsébet hivatalos születésnapján megrendezett katonai parádén megcsodálhassák a testőrséget, hiszen ezt a világraszóló szenzációnak számító felvonulást számos tévéállomás közvetíti részben vagy egészben.

A testőrség gyalogosegységei 1815, a waterlooi csata, a francia császári gárda legyőzése tiszteletére és emlékére viselnek medvebőr kucsmát. A jelenleg „forgalomban lévő” mintegy két és fél ezer süveg a kanadai fekete medve, az ursus americanus lenyúzott bőréből készült. A brit nemzetvédelemnek foglalkoznia kell azonban a kérdéssel, mégpedig nem a fejdísz viselőinek panaszai, hanem az állatvédőknek a királynőt ostromló beadványai miatt. Legutóbb Yana Booth, a brit szépségkirálynő fordult levélben II. Erzsébethez a PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) egylet nevében, a „világ legkegyetlenebb koronájának” nevezve a gárdisták fejdíszét, kérve, rendelje el megfelelő műszőrme használatát. Mint Peter Dick-Peter alezredes nemrégiben a The Daily Telegraph napilapnak elmondta, már korábban megpróbálták szintetikus anyaggal felváltani a medvebőrt, de eddig nem találtak megoldást. „Semmi nem működött. A kucsma nem tartotta meg a formáját, nem tudott ellenállni az időjárás viszontagságainak, nem tartotta meg a hagyományos színt, vagy pedig, előnytelen elektromos feltételek esetén a szőre meglepő módon égnek állt.” A katonatiszt szerint Kanadában ritkítani kell a feketemedve-állományt, mert a túlszaporodás következtében a mackók veszélyessé válnak. A tisztek kucsmája a nőstény medve fényesebb és simább irhájából, míg a közkatonáké a hím durvább bőréből készül. Az üreges és ezért, a látszat ellenére meglepően könnyű medvebőr kucsma egyénileg testre, illetve fejre szabott és olyan tartós, hogy akár apáról fiúra öröklődhet.

A „karbantartást”, a kucsma kefélését vizes törülközővel végzik. Szárítás céljából pedig seprű végére helyezve lógatják ki a laktanya ablakán a fejdíszt.

A királyi testőrségnél azonban nem a medvebőr kucsma a legnagyobb probléma. A hadsereget, a rendőrséget, sőt az egész államigazgatást évekig indokoltan vádolták faji diszkriminációval. Ez nem kímélte a díszőrséget sem: a sorok között elvétve van nem fehér gárdista. A színes bőrűek arányát ezért legalább öt százalékra kívánták emelni – s ezért az etnikai kisebbségek által sűrűn lakott településeken verbuválnak, a fegyveres erőt, mint pályaválasztási lehetőséget népszerűsítik.

London, 2003. április

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?