Aki az ókori történelem tanulmányozását Karthágó „besózásánál” abbahagyta, esetleg elmélázik azon, miért szerveznek oly lelkesen kirándulásokat az idegenvezetők az egykori pun metropolis hűlt helyére.
Antik uszodák a tengerparton
A közelmúlt és a ma politikusai is meglátták a tájban azt, amit egykor a föníciaiak, majd a rómaiak.
(Rövid a távolság Afrika és Európa között, az öböl barátságos a hajókkal, a pálmafás tengerpart az utazókkal.) A francia gyarmati időkben De Gaulle is Karthágóban építtetett magának vízre néző rezidenciát. Ma ez a tunéziai elnök palotája. Mellette az egykori és mai előkelőségek és fontosságok kertes villáinak negyede. Az épületek alatt mindenütt az ókor emlékei. Csakhogy az időutazáshoz fel kellene számolni a mát. Ez persze lehetetlen, úgyhogy a régészeknek meg kell elégedniük az – amúgy szép számú – ásatási területtel. Ma is látható a hihetetlenül tökéletes kör, s mellette precízen téglalapot formáló hajdani pun hadi és kereskedelmi kikötő. Az amfiteátrumban rendezett nyári fesztiválra világsztárok érkeznek Tunéziába.
A tengerparton pedig ott áll az egyik legizgalmasabb romegyüttes: Antonius császár termái. A többszintes épületbe – amelyből szemrevaló márványoszlopok, lágy boltívek, átjárók, némi ügyességgel megmászható széles kőfalak, domborművek maradtak fenn – belefért volna egy mai nyolcemeletes ház. Ez volt a negyedik legnagyobb közfürdő a Római Birodalomban. Úgy tölthetett el itt akár egy egész napot a derék városlakó, hogy egy percre sem unatkozott. A ruháit a ruhatárban hagyta – hol másutt –, fűtött szobában akklimatizálódott, meleg vizes medencében fürdött vagy a négy hideg medence egyikében. Ha kedve tartotta, kiúszhatott a nyitott medencébe is, s onnan egyenesen a Földközi-tengert bámulhatta. Napfürdőzhetett a teraszon (a „solariumban”), száraz gőzfürdőben lazíthatott („laconicum”) vagy birkózhatott, tornászhatott, játszhatott egyet a „gymnasiumban”. S miközben megtárgyalta a köz- és magánügyeket, bámulhatta a fürdő környéki park fáit.
Neki, aki mozaikokon örökítette meg az életét, még arra sem kellett ügyelnie, amire a mai látogatóknak, hogy csak nappal szemben szabad fényképezni. Pontosabban csak jobbra nézve – s ha történetesen a nap a jobb oldalon áll, hát pech –, mert ha balra irányítja a kamerát, egyenesen az elnöki palota kőkerítését és a mögüle kikandikáló elzárt világot fotografálja. Ez pedig itt is tilos. A terepruhás járőrök és a könnyen mosolygó palotaőrök rajta tartják a szemüket a kamerával kószáló látogatón.
A romkert ösvényei mentén elegáns, sötét egyenruhában posztol az őrség. Mellettük gyakorta egy-egy hófehér szobortöredék, oszlopfőmaradvány. Fekete-fehér esztétikum Karthágóban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.