Amerikai űrsiker és japán űrkudarc

Los Angeles/Tokió. A tavaly szeptemberi baleset óta első alkalommal indított Falcon 9 típusú hordozórakétát a SpaceX amerikai magáncég, a rakéta első fokozata sikeresen visszatért az úszó platformra.

Los Angeles/Tokió. A tavaly szeptemberi baleset óta első alkalommal indított Falcon 9 típusú hordozórakétát a SpaceX amerikai magáncég, a rakéta első fokozata sikeresen visszatért az úszó platformra. Japán felbocsátotta a világ legkisebb műholdhordozó rakétáját, de kudarcot vallott.

A SpaceX amerikai magánvállalat rakétáját, amely az Iridium Communications vállalat tíz műholdját állítja Föld körüli pályára, a kaliforniai Vandenberg légi támaszpontról bocsátották fel, s mintegy 10 perccel az indítást követően a hordozórakéta újrafelhasználható első fokozata sikeresen visszatért a Csendes-óceánon előkészített, úszó platformra. A SpaceX tavaly szeptemberben átmenetileg felfüggesztette az indításokat, miután a Cape Canaveral-i űrközpontban az indítóállásban felrobbant és megsemmisült a cég egyik Falcon rakétája. A cég illetékesei szerint időközben azonosították a szeptember 1-jei baleset összes lehetséges okát, és megfelelő intézkedéseket tettek. Miután az Egyesült Államok leállította az űrsikló programját, amerikai részről a SpaceX az egyike annak a két vállalatnak, amelyek felszerelést és ellátmányt szállítanak a Nemzetközi Űrállomásra. Az indítások újrakezdése fontos lépés a kaliforniai székhelyű cégnek, hiszen mintegy 70 küldetésük van tervbe véve, s ezek együttes értéke meghaladja a 10 milliárd dollárt.

Felbocsátották tegnap Japánban a világ legkisebb űrrakétáját, amely műholdat állított volna Föld körüli pályára, de ez nem sikerült, mert a rakéta a tengerbe zuhant. A 9,54 méter hosszú, 52 centiméter széles, 2,6 tonna súlyú rakétát – fedélzetén a TRICOM1 nevű műholddal – a déli Kagosima prefektúrában fekvő ucsinurai űrközpontból indították. Az első híradások arról szóltak, hogy a start sikeres volt, és a 3 kilós távközlési műhold 200 kilométeres magasságban levált a rakétáról. Később azonban a japán űrhivatal (JAXA) közölte, hogy a kommunikációs rendszer meghibásodása miatt az indítás utáni 3. percben megszakadt az űrmisszió, a háromlépcsős rakéta 2. fokozatának a hajtóművei már nem indultak be, és az űreszköz rakományával együtt a tengerbe zuhant. A japán űrkutatási ügynökségnek a kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészekkel, mobiltelefonokban és háztartási eszközökben is használt akkumulátorokkal sikerült leszorítania a rakéta fejlesztési és indítási költségeit. A program ára így nem haladta meg a 3,6 millió dollárt. A szóban forgó rakéta méreteiben és súlyában durván az ötöde volt a JAXA által használt hordozórakétáknak. A parányi műhold az előzetes számítások szerint legalább egy hónapig lett volna üzemképes, elliptikus pályán keringve. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?