Nem akármilyen társaság jött össze. A Coca-Cola, a Microsoft, a General Dynamics, az MTV (tulajdonosa a Viacom), a Hewlett Packard, a Lucent Technologies, a Pfizer, az Eastman Kodak, a 3M – öszszesen hatvanöt nagy világcég, plusz még egy sor nyugalmazott tábornok biztosította támogatásáról a Michigani Egyetemet.
Amerikában „színvak” társadalmat szeretnének
A vita Amerikában több mint negyvenkét éve folyik, és a Legfelsőbb Bíróság most gondoskodott róla, hogy még legalább negyed századot biztosan tartson. A liberális tábor kellemesen csalódott: a kilencfős testület hét tagját annak idején konzervatív elnök jelölte, most 5:4 arányban mégis a liberális gyakorlatot folytató egyetemet hozták ki győztesnek. Igaz, 6:3-as szavazással elvetették a fekete, indián vagy spanyol ajkú diákoknak a felvételkor automatikusan járó pluszpontok rendszerét, de kimondták, hogy a kisebbséghez tartozást figyelembe lehet venni – a tanulói kar sokszínűsége ugyanis elsőbbséget élvező nemzeti érdek.
A pozitív megkülönböztetés (affirmative action) kifejezés hivatalos helyen Kennedy elnök egyik 1961-es rendeletében szerepelt először. A hatvanas-hetvenes években nemcsak a nagy egyetemeken terjedt el a kvótarendszer, hanem a gazdaságban is: az 1977-es közmunkatörvény a hátrányos térségeknek szánt négymilliárd dollár tíz százalékát kisebbségi tulajdonban lévő cégeknek juttatta. Egy évre rá aztán egy fehér diák beperelte a Kaliforniai Egyetemet, mert nem vették fel az orvosi karra, miközben feketék nála rosszabb pontszámmal is bejutottak. A Legfelsőbb Bíróság helyt adott a panasznak, Allan M. Bakke orvostanhallgató és jogtörténeti kulcsszereplő lett, a kvótarendszer pedig kimúlt.
A kisebbségi tulajdonban lévő cégeknek járó gazdasági kedvezmények politikájának egy 1989-es legfelsőbb bírósági döntés vetett véget. Washington és Kalifornia államban évek óta törvény tiltja, hogy a faji hovatartozásnak bármilyen hatása legyen az egyetemi felvételre. Az idén pedig három fehér diák a Michigani Egyetem által követett – meglehetősen bonyolult, ám nyíltan vállalt pozitív diszkriminációt alkalmazó – felvételi rendszert támadta meg.
Az ügyből akkor lett országos politikai kérdés, amikor a Fehér Ház a Republikánus Párt bázisának követelésére a diákok oldalán adott be támogató nyilatkozatot. Ari Fleischer szóvivő szerint az elnök határozott véleménye, hogy az egyetemeken nem szabad kvótákat alkalmazni. Ezzel Bush lemondott a feketék szavazatairól – nem volt nagy veszteség, többségük a demokratákra szavaz. A 2004-es választási esélyeket illetően ennél fontosabb, hogy a spanyol ajkúak is megnehezteltek rá: a legfrissebb adatok szerint a latínók már többen vannak a feketéknél.
Utólag elmondható, hogy az események Bush számára optimálisan alakultak: ő kielégítette saját pártja igényeit, a Legfelsőbb Bíróság pedig gondoskodott róla, hogy fennmaradjon a kisebbségeknek kedvező rendszer. Ha szerencséje van, másfél év múlva, az urnák és szavazógépek előtt az emberek nem erre, hanem az ismét jóra forduló gazdasági helyzetre fognak gondolni.
A pozitív diszkrimináció ellen az a legklasszikusabb érv, hogy az egyetemi felvételnél kizárólag az egyéni képességeknek, tudásnak szabad érvényesülnie. Erre mondják a demokraták széles vigyorra nyíló szájjal, hogy akkor Bush elnöknek a mai napig nem lenne yale-i diplomája. Az előkelő egyetemre ugyanis azért jutott be, mert apja is odajárt, és az ilyesmit arrafelé pluszpontokkal díjazzák.
A pozitív diszkrimináció hívei arra hivatkoznak, hogy a felvételi tesztek általában a fehér diákoknak kedveznek: az ő kultúrkörükből kerül ki a kérdések zöme. Sandra Day O’Connor bírónő, akinek szavazata a szakértők szerint végül eldöntötte a kérdést, azt írta az ítélet indoklásában, hogy a faji hovatartozás huszonöt év múlva remélhetőleg már nem fog szerepet játszani. Csakhogy a kilencvenes évek eleje óta minden, a tudásszint objektív felmérésére alkalmas módszer szerint újra nő a fehér és a nem fehér hallgatók közötti különbség. Egyes vélemények szerint ennek az oka az, hogy a jellemzően kisebbségi diákokat tanító iskolákban egy főre átlagosan évi 902 dollárral jut kevesebb pénz, mint a zömmel fehér iskolakerületekben. Igaz, a szövetségi és helyi állami támogatásokból a kisebbségi iskolák többet kapnak. Ez gyerekenként 27 dollárral csökkenti a differenciát.
A szociológusok szerint estig lehet vitatkozni, de tény, hogy a mai világban a pénz beszél: a pozitív diszkrimináció fő haszonélvezői a középosztálybeli kisebbségi diákok. A szegényeken gyakorlatilag semmi sem segít. A New York Times idézett egy tanulmányt, amely szerint a 146 legnevesebb felsőoktatási intézmény diákjainak 74 százaléka a társadalom felső negyedéből verbuválódik, és csak három százaléka az alsóból. A fehérek tudásszintje gyakorlatilag minden jövedelmi sávban magasabb, mint a kisebbségekhez tartozóké. Freeman Hrabowski, a zömmel fekete Marylandi Egyetem fekete elnöke szerint nemzedékek beidegződésein nem lehet gyorsan változtatni: „Sajnos nem az olvasás az első számú hobbi. Sokkal többet néznek tévét.”
A prognózis szerint az egyetemeken a fehérek aránya az 1995-ös 71 százalékról húsz év alatt így is 63 százalékra csökken. A fő nyertesek a latínók lesznek – arányuk 11-ről 15 százalékra nő. A feketék megtartják a lakossági arányuknak most is megfelelő, 13 százalékos szintet. (A Michigani Egyetem elleni egyik vád az volt, hogy az elmúlt években, bárhogyan is változott a felvételi rendszer, a fekete diákok aránya rejtélyes módon állandó maradt.) A Legfelsőbb Bíróság azt is előírta, hogy a faji hovatartozást a többi tényezővel, így a nemmel és a nemzetiségi háttérrel együtt kell értékelni. Ez azt jelentheti, hogy a jövőben például a felső- vagy középosztálybeli feketék, a spanyol ajkúak az eddiginél kevesebb előnyt élveznek, vagy egyáltalán nem részesülnek a pozitív diszkrimináció áldásaiból.
Az ítélet az utólagos értékelések szerint csak jóváhagyta a társadalmi változást: az amerikaiak túlnyomó többsége nem akarja többé kirekeszteni a kisebbségieket az elitből. Márpedig az egyetemek a jövő politikai, gazdasági és kulturális elitjét képezik, és a hallgatói kar sokszínűségének követnie kell a társadalmi elvárást. Az integrált vezetői réteg kulcsfontosságú lesz a jövő nagy kihívásaira adott válaszokban – egy sokszínű társadalomban egyedül így lehet elejét venni az országot különben szétfeszítő belső ellentéteknek.
A tábornoki kar azért támogatja a pozitív megkülönböztetés elvét és gyakorlatát, mert különben nem tudnák garantálni a nagyon nagy részben kisebbségi katonákból álló hadseregnek a megfelelő számú fekete és latinó tisztet. A multinacionális cégek azért, mert hosszabb távon tarthatatlan lenne, ha a kisebbségekhez tartozó kétkezi dolgozóknak csupa fehér dirigálna. Amerika célja a „színvak” társadalom, de ettől még, amennyire meg lehet ítélni, negyed századnál mindenképpen messzebb van. Ha másképp nem megy, pozitív diszkriminációval kell megteremteni a továbblépés lehetőségét. Ez a Legfelsőbb Bíróság ítélete szerint most nemcsak nehezen megtűrt lehetőség, hanem erkölcsi parancs is.
Arra is van válasz, miért nem rontják le a pozitív diszkriminációval bekerült diákok az egyetemek – és végső soron az egész ország – teljesítményét. Azért, mert ha egyszer bejutottak, a kisebbségiek sem tanulnak rosszabbul.
Washington, 2003. július
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.