A trópusokról az Adriai-tengerbe átjutó algák genetikailag is alkalmazkodtak már az eredeti élőhelyeiknél hűvösebb körülményekhez. Mivel közöttük vannak mérget kibocsátó fajok is, a fürdőzők védelmében nagy gondot fordítanak földerítésükre és a strandok körzetéből való eltávolításukra.
Algák mérgezik a tengert
Az algáknak vagy moszatoknak mintegy húszezer változatuk ismert, a gombostűhegynyi egysejtűtől a 200 méter hosszú tengeri növényig. Az utóbbi években súlyos anyagi kárt okoztak a Jesolo környéki strandok üzemeltetőinek, mert előfordult, hogy rövid időn belül 200 strandolót is megbetegítettek, mire a nyaralók nagy része elhagyta ezt a körzetet. Az algák anyagcseréje során a vízbe kerülő anyagokkal vagy közvetlenül az algákkal való érintkezés a bőrön égető, csípő viszketést, ritkábban átmeneti bénulást, az emésztőszerveket megbetegítve pedig hasmenést okozhat.
Az olasz, szlovén és horvát tengerpartokon újabban már éberen figyelik az algákat, de időben megkezdett eltávolításuk ellenére mind több helyen észlelik a megjelenésüket. Felszedésük és megsemmisítésük költséges és bonyolult, de nem halasztható feladat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.