<p>Az utolsó neológ rabbi, Waldmann Ernő és a Paszternák család emlékére július 26-án botlatóköveket helyeztek el Komárom belvárosában. Zsidó származásuk miatt hurcolták el őket a második világháború alatt, és soha többé nem tértek vissza. Az utókort járdába süllyesztett macskakövek emlékeztetik sorsukra és arra a korra, „amikor az ember úgy elaljasult, hogy önként, kéjjel ölt, nemcsak parancsra...”</p>
Ahol megbotlik az emlékezet
Téma: Ahol megbotlik az emlékezet
A botlatókövek (Stolpersteine) ötlete Gunter Demnig német művésztől származik. Az első réztáblával ellátott macskaköveket 1995-ben Kölnben helyezte el, engedély nélkül; ezért eljárás indult ellene. A következő akció 1996-ban Berlin Kreuzberg kerületében volt: itt – ugyancsak előzetes engedély nélkül – 51-et illesztett a járdába. 1997-től már hatósági engedéllyel mintegy 600, réztáblával ellátott gránitkockát rakott le Németország-szerte. A dolog híre elterjedt egész Európában.
[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"120227","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"162","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"238"}}]]
Az e heti Vasárnapban elolvashatja azt is, hol és kinek az emlékére helyezték el az első külföldi botlatóköveket; mikor helyezték el az elsőt Magyarországon; mikor csatlakozott Szlovákia a kezdeményezéshez; konkrétan hol, mennyi, kinek az emlékére található nálunk; miért botlatókő; ki kezdeményezheti…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.