A világ népessége meredeken csökken

.

Még nem is olyan régen úgy tűnt, hogy bolygónk népessége folyamatosan növekszik, és a lassulás szóba sem jöhet. Az utóbbi évek azonban teljesen ellentétes trendet mutatnak, sok országban a népesség már elérte a csúcsot, és a következő évtizedekben csökkenés várható.

2024-ben a Föld népessége átlépte a nyolcmilliárdos határt. Az ENSZ legújabb előrejelzései szerint azonban a növekedés üteme lassul. A következő 60 év során a teljes népesség mindössze kétmilliárddal emelkedhet. A 21. század 80-as éveire a népesség elérheti a 10,3 milliárdot, de a század végére enyhe csökkenés várható, körülbelül 10,2 milliárdra. A szakértők 80 százalékos valószínűséget látnak arra, hogy a népességnövekedés csúcspontja még 2100 előtt bekövetkezik.

Tíz évvel ezelőtt az előrejelzések teljesen másként festettek. Akkoriban mindössze 30 százalékra becsülték annak esélyét, hogy a népességnövekedés még ebben az évszázadban megáll. Egyes modellek még azt is feltételezték, hogy 2100-ra átléphetjük a 12 milliárdos határt.

Az előrejelzések változásának legfőbb oka a születési arányszám jelentős csökkenése, vagyis az egy felnőtt nőre jutó gyermekek száma. A stabil népesség fenntartásához ez az érték átlagosan 2,1 gyermek kellene, hogy legyen egy nőre számítva. Jelenleg azonban az országok több mint felében ez az arány már e küszöbérték alatt van.

Az országok majdnem egyötödében a demográfusok által „rendkívül alacsony születési aránynak” nevezett szintet érték el, vagyis egy nőre kevesebb mint 1,4 gyermek jut. Ebbe a csoportba tartozik Kína is, amely egészen a közelmúltig a világ legnépesebb országa volt. Kína mellett Oroszország, Japán és több mint 60 másik ország népessége is elérte a csúcsot. A becslések szerint ezekben az országokban 2054-re a népesség körülbelül 14 százalékkal csökkenhet.

A születési arány csökkenésének több oka van, de a legjelentősebb tényező az úgynevezett demográfiai átmenet. Az iparosodás előrehaladtával a nők jellemzően kevesebb gyermeket vállalnak. A munkalehetőségek bővülése miatt a családalapítást későbbre halasztják. A jobb egészségügyi ellátás csökkenti a gyermekhalandóságot, és mivel már nincs szükség nagy családokra a megélhetéshez, kevesebb gyermek születik.

Az idős emberek egyre nagyobb részét teszik ki a társadalomnak, és ez a tendencia tovább erősödik. A demográfusok azt jósolják, hogy 2070 körül a világon több 65 év feletti ember lesz, mint 18 év alatti fiatal.

 

(pluska)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?