A világ legmagasabb felhőkarcolója épül

New York. A világ legmagasabb felhőkarcolója épülhet fel a 2001. szeptember 11-én terroristák által lerombolt New York-i World Trade Center ikertornyainak helyén. A győztes terv a német származású, Amerikában élő Daniel Libeskind munkája. Az építkezés legkorábban 2005-ben kezdődhet meg.

Libeskind terve szerint geometrikus épületekkel veszik majd körül a terrortámadásban összeomlott ikertorony helyét. Háromtornyú építmény kerül a World Trade Center helyére – értesült a BBC. A hírt először szerdán este New Yorkban egy helyi tévéállomás jelentette be. Az építmény legmagasabb tornya 541 méteres lesz, melynek tetejére kertet építenek (a WTC legmagasabb tornya 411 méter magas volt). Az épületegyüttes a korábban Berlinben, jelenleg pedig amerikában élő Daniel Libeskind tervei alapján készül majd. Az épület részletes terveit ez év végén dolgozzák ki, így az építkezések legkorábban 2005-ben kezdődhetnek meg. A toronyház túlszárnyalja majd a világ jelenlegi legmagasabb épületét, a Kuala Lumpur-i Petronas Towert is, amely 452 méter, és magasabb lesz a 497 méter magasra tervezett, építés alatt álló sanghaji toronyháznál is.

A berlini Zsidó Múzeum épületét is tervező Libeskind munkája a New Yorkban élő Rafael Vinoly és Frederic Schwartz tervét előzte meg. Vinoly és Schwartz két hatalmas fémszerkezetet tervezett a WTC helyére. Libeskind tervét támogatta George Pataki New York-i kormányzó és a város polgármestere, Michael Bloomberg is.

A város vezetése tegnap reggelre hívott össze sajtóértekezletet, hogy bejelentse, melyiket valósítják meg a terrortámadásban lerombolt épület újjáépítésére kiírt tervpályázatra a világ minden tájáról érkezett összesen 407 pályamunka közül. A pályázat győztesének nevét hivatalosan tegnap lapzártánk után, New York-i idő szerint délelőtt 11 órakor hirdették ki. Több hírforrás szerint Libeskind tervét egyhangúlag választotta ki a New York-i építészek bizottsága.

A végső versenyben állva maradt másik pályaművet a New Yorki-i THINK építészcsapat készítette. Ők Világkulturális Központot javasoltak, amelynek 500 méter magasra emelkedő rácsos szerkezetű kettős tornyait „a XX. század Eiffel-tornyainak” nevezték el, és amely szintén a világ legmagasabb épülete lett volna.

Daniel Libeskind a gyakorlati építészet és a várostervezés ismert alakja, akinek munkásságát új kritikai szemlélet és multidiszciplináris megközelítés jellemzi. 1946-ban született Lengyelországban, Berlinben él, 1965-től amerikai állampolgár. Nem építészként indult, hanem zenét tanult Izraelben, majd virtuóz zeneművészként tartották számon New Yorkban. Aztán mégis az építészetre tette fel életét, New Yorkban és az Essexi Egyetemen tanult, a Német Építészek Szövetségének lett tagja.

Legismertebb alkotásai a berlini Zsidó Múzeum, az osnabrücki városi múzeum, a manchesteri Hódító Háború Múzeum, dolgozik a londoni Victoria és Albert Múzeum bővítésén, és épített áruházat, bevásárlóközpontot, képcsarnokot szerte a világban.

Több egyetem tanára, díszdoktora, előadója Torontótól Karlsruhéig, szakmai egyesületek tagja, számos kitüntetés és díj birtokosa, 2001-ben például ő volt az első építész, aki elnyerte a rangos Hirosima Művészeti Díjat. (MTI, o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?