Százhuszonöt éve indult útjára az első nemzetközi luxusvonat, a „királyok vonata, a vonatok királya”, az Orient Express.
A királyok vonata, a vonatok királya
Az első különleges gyorsvonat 1883. június 5-én indult Párizsból, és több mint két és fél ezer kilométer megtétele után, két és fél nap múlva ért a havasalföldi Gyurgyevóba (Giurgiu). Az utasok innen hajón keltek át a Dunán a bulgáriai Ruszéba, ahonnan újabb hét órát vonatoztak Várnáig, az út 15 órás tengeri hajózás után Isztambulban ért véget. Az első közvetlen, átszállás nélküli járat 1888. augusztus 11-én ért Isztambulba.
A következő évek során több vonalat is kiépítettek, Budapestről Belgrád és Bukarest felé ágazott el az út. Az első világháború után Párizsból Lausanne, Milánó, Velence, Belgrád és Szófia érintésével lehetett a török fővárosba jutni, Budapesten keresztül csak 1924-től közlekedett ismét a vonat. A második világháború után már másodosztályú kocsikat is használtak, s az útvonal egyre rövidült, a szerelvény 1977-ben haladt végig utoljára Párizs és Isztambul között. Az Orient Express Budapest érintésével nosztalgiavonatként üzemelt, napjainkban Bécs és Strasbourg között jár, innen a francia gyorsvasút (TGV) röpít Párizsba.
1883-ban az első utasoknak 457 aranyfrank menetdíjat és további 20 százalék felárat kellett fizetniük, mivel a járatra egészen a második világháborúig csak első osztályú jegyeket árultak. A pazar kivitelezésű kocsik oldalát a társaság egyik fő részvényese, a belga király oroszlános királyi címere díszítette. Az első vonatok két poggyászkocsiból, középen két hatfülkés, 14 személyes hálókocsiból és a 24 személyes, központi konyhával ellátott étkezőkocsiból álltak. A favázas belső burkolathoz az első világháborúig teakfát használtak, a berendezés monogramos bőrgarnitúrákból és gazdagon díszített csillogó réztárgyakból állt. A kocsikban egyszerű gőzfűtés volt, az első hálókban gyertyával világítottak, ezt később felváltotta a gázvilágítás.
Az első világháborúig terjedő időszak tekinthető az Orient Express fénykorának. A luxusjárat, amelyen királyi fenségek és a kor neves személyiségei utaztak, számos művészt is megihletett, leghíresebb közülük Agatha Christie krimije, a Gyilkosság az Orient Expressen.
Az Orient Expresst a hozzá tartozó szállodákkal manapság egy svájci cég üzemelteti, így időről időre hazánkba is megérkezik. Legközelebb június 20-án nézhetik meg a nosztalgiázni vágyók a Vasúttörténeti Parkban, ahol megcsodálhatják a park egyik büszkeségét, az expressz 1912-ben készült 2347 pályaszámú CIWL WR étkezőkocsiját is, amely még mindig működőképes. (mti)
HETI ÉVFORDULÓK
Június 9., hétfő
45 éves JOHNNY DEPP amerikai színész
Első szerepét a Rémálom az Elm utcában c. horrorfilmben alakította, majd az Ollókezű Edward és a Cry Baby c. film főszerepével lett ismert színész. Tehetségének azóta számos bizonyítékát adta, a Fedőneve: Donnie Brasco c. moziban egyenesen parádézott.
Június 10., kedd
130 éve hunyt el FOGARASI JÁNOS nyelvész
Érdeme, hogy Czuczor Gergellyel ő kezdte el a magyar nyelv hatalmas, hatkötetes szótárának anyaggyűjtését, legmaradandóbb tette azonban az, hogy ő alkotta meg a róla elnevezett törvényt, amely szerint a kiemelt mondatrész mindig az igei állítmány elé kerül.
Június 13., péntek
65 éves MALCOLM McDOWELL brit színész
Klasszikus képzést kapott, a londoni Királyi Színművészeti Akadémián tanult, a stratfordi Royal Shakespeare Company-ban lépett először színpadra. Tehetségét a Britannia gyógyintézet, a Kék villám, az Én, a kém, a Gengszterek gengsztere, c. filmben bizonyította.
Június 15., vasárnap
45 éves HELEN HUNT amerikai színésznő
A Előre a múltba, a Tánc a vízen, a Rob Roberts, a Twister, a Mi kell a nőnek? és A jövő kezdete című film szereplője. A tehetséges és csodaszép Helene Hunt Lesz ez még így se! című filmjéért tíz éve a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díj kitüntetettje.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.