A kikapcsolódás a cél

Éves szabadságra alapvető joga van minden alkalmazottnak, de ki is kell merítenie az adott évben. A munkatörvénykönyv megszabja ugyanis, hogy a munkaadó köteles az éves alapszabadságot, mely négy hét, biztosítani a dolgozóinak.

A munkaadó döntheti el mikor mehet szabadságra az alkalmazottFoto: Ján KrošlákEz azt is jelenti, hogy az alkalmazottnak az adott évben ki kell merítenie a rendelkezésre álló időt, de legalább az alapnak számító négy hetet. A szociális ügyi minisztérium szerint ez a rendelkezés a dolgozót védi, ennek köszönhetően a munkaadó nem teheti meg, hogy évről évre halasztja alkalmazottai szabadságát. Azt is törvény mondja ki, hogy a munkaadó köteles úgy elrendelni a szabadságot, hogy az alkalmazott legalább két hetet pihenhessen, ezt javasolják a szakemberek is. „A szabadság célja a szervezet regenerálódása, a kikapcsolódás, ehhez legalább két hétig távol kell maradni a munkahelytől” – mondta lapunknak Irena Pálffyová pszichológus.

Sokan azonban a szabadsággal oldják meg a betegséget is, mivel így táppénznél jóval magasabb a szabadság idejére fizetett bér. A táppénz csak a bruttó bér 55 százaléka, ez is csak a negyedik naptól, míg a szabadság idejére a teljes bért köteles fizetni a munkaadó. Ebben az esetben azonban nem érvényesül a szabadság alapvető szerepe, az alkalmazott nem pihen, nem kapcsolódik ki.

Bizonyos esetekben a törvény lehetővé teszi, hogy a szabadság ki nem merített részét átvigyük a következő évre, akkor azonban már mindenképpen ki kell meríteni, különben elveszik. Ilyen esetnek számít az, ha az alkalmazott hosszabb ideig beteg volt, vagy a munkaadó üzemeltetési okokra hivatkozva nem tette lehetővé a kimerítését. Ha a munkaadó hibájából nem tudta az alkalmazott kimeríteni a szabadságot, és az nem hajlandó kifizetni azt, akkor peres úton követelheti kifizetését. A szabadság egy részét át lehet vinni a következő évre, a legtöbb vállalat azonban ezt csak azoknak enge-délyezi, akiknek 25 nap vagy ennél hosszabb éves szabadság jár. A következő évben azonban mindenképpen ki kell meríteni, a munkaadónak ezt lehetővé kell tennie, mivel az átvitt szabadságot már nem lehet tovább vinni, ha nem merítik ki, akkor elveszik az alkalmazott számára.

A ki nem merített szabadságot ugyanis csak nagyon ritkán köteles kifizetni a munkaadó, ilyennek számít, ha a munkaviszony megszűnik, és az alkalmazott a felmondási időben sem tudja kimeríteni összes szabadságát.

A törvény megszabja azt is, hogy milyen feltételeknek kell eleget tennie a munkaadónak az üzemi szabadság elrendelésekor. Természetesen ezt is egyeztetnie kell az alkalmazottakkal, és feltétel az is, hogy az üzemi szabadság nem lehet 2 hétnél hosszabb. Ez alól csak a művészegyüttesek, a színészek és a pedagógusok kivételek, nekik négy vagy több hét is lehet az üzemi szabadság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?