A kastélyt még visszaszerezte

Nem kaphatja vissza dél-morvaországi, több ezer hektáros szántóföldjeit, legelőit és erdőit Kálnoky Sándor gróf családja, amelyeket 1945-ben a Beneš-dekrétumok alapján államosítottak.

A prágai közszolgálati televízió jelentése szerint a cseh belügyminisztérium illetékes osztálya véglegesen elutasította a Nyugaton élő Kálnoky Sándor visszahonosítási kérelmét. Ha ezt a hatósági döntést záros határidőn belül František Bublan belügyminiszter, illetve a bíróság nem vizsgálják felül, akkor a ma 81 éves Kálnoky Sándor végérvényesen elveszíti még vissza nem kapott dél-morvaországi birtokait. Az ügy érdekessége, hogy Kálnoky Sándornak öt évvel ezelőtt bírósági úton már sikerült visszaszereznie a szintén dél-morvaországi Letovicében fekvő egykori barokk kastélyát. Ezen a tényen a mostani minisztériumi határozat sem változtathat már semmit. Figyelemre méltó, hogy a kastélyt szintén a hírhedt dekrétumok alapján kobozta el az akkori csehszlovák állam. Kálnoky Sándor ezt a vagyonát magyar nemzetisége miatt veszítette el 1945-ben. A vagyonelkobzást Kálnoky csak akkor tudta volna elkerülni, ha sikerült volna bebizonyítania, hogy sosem veszítette el csehszlovák állampolgárságát, illetve, hogy a II. világháború után jogtalanul fosztották meg vagyonától. „A belügyminisztérium Kálnoky újrahonosítási kérését elutasította. A minisztérium döntése szerint Kálnoky nem teljesítette a csehszlovák állampolgárság visszaadásának egyik legfőbb követelményét, mégpedig azt, hogy aktívan részt vett a náci megszállók elleni harcban. Ezt a tény Beneš-dekrétumok szerint a németek és a magyarok esetében lehetővé tette, hogy visszakapják állampolgárságukat és megtarthassák vagyonukat” – állítja a mai cseh belügyi tárca.

Pavel Kraus, Kálnoky ügyvédje azonban nem ért egyet ezzel az érveléssel, s alaptalannak tartja azt. „A Kálnoky-család a háború alatt francia hadifoglyokat, menekülteket bújtatott, s ezzel komoly veszélynek tette ki magát az akkori náci hatóságok részéről” – mondta újságíróknak Kraus. Arról egyelőre nem nyilatkozott, hogy védence megtámadja-e a belügyminisztérium döntését a cseh állampolgárság ügyében. Kálnoky éveken át pereskedett a dél-morvaországi Letovice városkában lévő egykori barokk kastélyért, s a blanskói földhivatal csak hosszú huzavona után, bírósági döntés kényszere alatt adta át az építményt egykori tulajdonosának. A kastély egyébként nagyon rossz állapotban volt, belső berendezése a múltban teljesen megsemmisült. Kálnoky a város vezetésének hathatós segítségével ugyan megpróbálkozott a kastély rendbehozatalával, felújításával, de nem sok sikerrel, s ezért azt tavaly ősszel eladta. A város vezetése bejelentette: az új tulajdonossal is, akinek kilétét nem fedték fel, folytatni kívánja a kastély és azt körül vevő park felújítását. Dél-Morvaországban a Kálnoky családnak több birtoka is volt. Kálnoky Gusztáv volt például az utolsó tulajdonosa a Prostějov melletti Brodekben álló barokk kastélynak, amelyet szintén a Beneš-dekrétumok alapján vett el a csehszlovák állam.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?