Nem kaphatja vissza dél-morvaországi, több ezer hektáros szántóföldjeit, legelőit és erdőit Kálnoky Sándor gróf családja, amelyeket 1945-ben a Beneš-dekrétumok alapján államosítottak.
A kastélyt még visszaszerezte
Pavel Kraus, Kálnoky ügyvédje azonban nem ért egyet ezzel az érveléssel, s alaptalannak tartja azt. „A Kálnoky-család a háború alatt francia hadifoglyokat, menekülteket bújtatott, s ezzel komoly veszélynek tette ki magát az akkori náci hatóságok részéről” – mondta újságíróknak Kraus. Arról egyelőre nem nyilatkozott, hogy védence megtámadja-e a belügyminisztérium döntését a cseh állampolgárság ügyében. Kálnoky éveken át pereskedett a dél-morvaországi Letovice városkában lévő egykori barokk kastélyért, s a blanskói földhivatal csak hosszú huzavona után, bírósági döntés kényszere alatt adta át az építményt egykori tulajdonosának. A kastély egyébként nagyon rossz állapotban volt, belső berendezése a múltban teljesen megsemmisült. Kálnoky a város vezetésének hathatós segítségével ugyan megpróbálkozott a kastély rendbehozatalával, felújításával, de nem sok sikerrel, s ezért azt tavaly ősszel eladta. A város vezetése bejelentette: az új tulajdonossal is, akinek kilétét nem fedték fel, folytatni kívánja a kastély és azt körül vevő park felújítását. Dél-Morvaországban a Kálnoky családnak több birtoka is volt. Kálnoky Gusztáv volt például az utolsó tulajdonosa a Prostějov melletti Brodekben álló barokk kastélynak, amelyet szintén a Beneš-dekrétumok alapján vett el a csehszlovák állam.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.