A gyermeki félelemről

Nincs olyan felnőtt vagy gyermek, aki ne élt volna már át olyan helyzetet, amelyben félelem töltötte el. Ez lehetett akár egy kutyával való találkozás, vagy veréstől, esetleg injekciótól való félelem. Ez a konkrét félelem szükséges ahhoz, hogy megtanuljuk elkerülni a veszélyes helyzeteket.

De olyan helyzetet is átélt bizonyára mindenki, amelyben egyedül érezte magát, úgy érezte, hogy magára hagyták és nem tudja konkrétan megmondani, mitől fél, mégis negatív érzelmek uralkodnak el benne: szorong.

A félelem szót rettegés, szorongás értelemben a köznyelvben tehát egyrészt pontosan meg nem határozható félelmi helyzetekre alkalmazzuk (sötétségtől, ismeretlentől és kísértetiestől való félelem), másrészt konkrét veszélytől való félelemre. A szorongás és a félelem két különböző érzés. A felnőttek és a gyermekek a szorongást (a szimbolikus félelmet) nyugtalansági, bénultsági, tehetetlenségi állapotként élik meg. A passzivitás viszont átcsap néha agresszív reakcióba, érthetetlen mozgásvágyba. A szorongó állapot gyakran alvási zavarokban nyilvánul meg. Gyerekek álmukban felkiáltanak, elhagyják ágyukat, nehezen lehet őket újra megnyugtatni. Ezzel ellentétben mindenki, aki fél, ismeri félelmének tárgyát, tudja, mitől fél. Miközben a szorongás háttere, oka nehezen meghatározható, a félelem konkrét kiváltói ismertek.

Biztonságérzet

Ami gyerekeink félelmeit illeti, ezek mind a bizalmatlansággal, a biztonságérzet hiányával vannak összefüggésben. A létfontosságú biztonságérzetet a szülők szeretetteljes bánásmódja adja a gyereknek. Vizsgálatokkal kimutatták, hogy azok a gyerekek, akik hiányt szenvedtek ilyen gyengéd bánásmódban, megbetegednek. A gyereknek minden életkorban szüksége van arra, hogy megbizonyosodhasson szüleinek feltétel nélküli szeretetéről. A tudat és érzés, hogy a szülők jóindulatúak vele, szeretik őt, lehetővé teszi a gyerek számára, hogy fokozatosan önálló, autonóm személyiséggé fejlődjön, és végül a szülőktől független életet legyen képes élni. Ez a folyamat semmi esetre sem történik zökkenőmentesen. Minden szülő megtapasztalja egyszer, hogy a gyerek ragaszkodási korszakát hirtelen az ellenállás, az elkülönülés, elhatárolódás fázisa váltja fel. Ez érthető, hisz a fejlődésben végbemenő lelki változások bizonytalanná teszik a gyereket. Ezért életének minden szakaszában – a kezdeti elszakadástól (a dackorszakban) egészen a végleges elszakadásig (a pubertásban) – szüksége van a szülőkkel való szoros kapcsolatra. Ha ez a folyamat zavartan megy végbe, erre a gyerek szorongási állapottal reagál.

Meghitt családi légkör

Szorongás általában olyan gyerekeknél jelentkezik, akik nincsenek állandó, meghitt kapcsolatban a szülőkkel, vagy ahol a szülők egymással nem tudnak megegyezni, nyílt vagy rejtett viszályban élnek.

A félelem mértéke annál nagyobb, minél kisebb a szeretet a családban. Mert a félelmet a szeretet szabályozza, a szeretet tartja kordában.

A gyerekek félelme gyakran a helytelen büntetések, fenyítések következménye, amikor a gyerek nem ismeri fel azt, hogy a szülői fenyítés jogos-e vagy sem, igazságos vagy igazságtalan, hogy a szülői szeretet vezérli-e vagy csak az indulat. ĺgy kialakul a gyermekben egy sajátos, szorongásra való hajlam. A gyerek nem érzi már azt, hogy a szülei igazán szeretik őt. Egyedül érzi magát, pedig nagyon szeretne hozzájuk tartozni. Ilyenkor jön létre a gyerek és a szülők közötti nagy szakadék: a szorongás.

Szülői segítség

Téves felfogás azt gondolni, hogy a szorongás megszűnik, ha nem veszünk róla tudomást. Ismerjük el a gyerek előtt, hogy néha mi is félünk, s hogy mindannyiunknak – felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt – meg kell tanulnunk a félelemmel együtt élni. A gyereknek mindenképpen éreznie kell, hogy nem hagyjuk magára, nincs egyedül. Meg kell bizonyosodnia arról, hogy ránk mindig számíthat. A biztonság a legjobb a gyermeki szorongás megelőzésére.

Szorongó gyerekeknek még nagyobb szükségük van a szülői segítségre, mint másoknak, és ez minden korosztályra érvényes. A szülő soha ne fukarkodjon a gyengédséggel, s különösen ne, ha szorongó gyerek szülője. Hiszen ezzel olyan alapot ad neki, melynek segítségével fokozatosan megszabadulhat félelmeitől, s fokozatosan kialakul korának megfelelő önbizalma, biztonságérzete.

Keltse fel gyermekében az érdeklődést, ébresszen benne kíváncsiságot a világ megismerése iránt, és tanítsa meg örülni a legapróbb dolgoknak is. Minden alkalmat használjon ki, hogy gyermeke megtapasztalja, nincs tehetetlenül, elhagyottan környezetének kiszolgáltatva: tűzgyújtáskor kirándulás alkalmával, úszástanulás alatt, különböző tárgyak készítésében. Jó alkalom a halottak napi temetőlátogatás is, hogy elmondjuk neki, mit jelent a szó: síron túl is szeretni. Ha nyíltan, az ő korának, értelmi szintjének megfelelően beszélgetünk vele, a legkényesebb kérdéseket is megérti. A megkapaszkodás biztonságát így aztán a kutató-megismerő tevékenységből származó tapasztalatok biztonsága egészíti majd ki, leküzdve a szorongást.

A szerző pszichológus, Derűs Gyermekkor Alapítvány

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?