„Vidd a gyerekeket vissza Miamiba, én maradok” – mondta múlt csütörtökön Eloy Gutiérrez Menoyo, búcsúcsókot adva feleségének Havanna nemzetközi repülőterén. A 68 éves férfi, egykor Fidel Castro harcostársa volt, majd ellenforradalmi tevékenységért 22 év börtönt húzott le.
A gerillák egykori vezére visszatér Kubába
Kéthetes kubai rokonlátogatás végeztével fogalmazódott meg benne az elhatározás. A sajtónak is azt nyilatkozta, hogy „itt hasznosabb tud lenni, mint külföldön”. „Azért tértem vissza, hogy az ellenzék számára törvényes mozgástérért dolgozzak, amelyből pluralizmuson és együttélésen alapuló jövőt építhetünk” – mondta. Hozzátéve, nem kíván kapcsolatot létesíteni olyan mozgalmakkal, amelyek Kuba destabilizálására törekszenek.
A The Miami Herald szerint Gutiérrez Menoyo döntése meglepetésként érte családjának tagjait, ismerőseit is. A Miamiban élő kubai ellenzék kemény magja pedig kimondottan felháborodott, hogy a Cambio Cubano (Kubai Változás) nevű emigrációs mozgalmával már eddig is békés megoldást szorgalmazó, tehát úgymond „naiv politikai aktivista” most újra Fidel Castróval próbál egyezkedni a politikai átmenetről. Ráadásul egy olyan időszakban, amikor a kubai rendszer keményen fellépett a belső értelmiségi ellenzékkel szemben: áprilisban hetvenöt személyt ítéltek hosszú börtönévekre.
1995-ben egy ízben Fidel Castro – kubai és nemzetközi érdeklődés közepette – kész volt találkozni egykori parancsnoktársával. Gutiérrez Menoyo azóta családlátogatáson többször járt Havannában, de politikai tevékenységet nem folytatott. Több ízben is elismerte, hogy kontaktusai a kubai rendszer vezetőivel nem hoztak érdemi eredményt a politikai nyitásban.
Kubába Menoyót kisgyerekként szülei hozták, akik a polgárháborút követően a Franco diktatúra elől menekültek el Spanyolországból. Beállt Fidel Castro gerillái közé, ahol megkapta a Comandante, azaz parancsnok rangot. A Batista-diktatúra elleni 1959-es győzelmet követően azonban eltávolodott Castrótól, nem értett egyet a kubai vezető által választott (szovjetbarát, kommunista) irányvonallal. Az emigrációt választotta, s Miamiban hozzákezdett az Alpha 66, Castro-ellenes fegyveres csoport szervezéséhez. 1964-ben három társával visszatért Kubába, elfogták és 22 év börtönre ítélték, amit napra pontosan ki is töltött. 1986 óta élt Floridában.
A kisszámú kubai belső ellenzék számára elfogadható partner Gutiérrez Menoyo Cambio Cubano mozgalmának mérsékelt, a kubaiak és az amerikai kubaiak közti megbékélést szorgalmazó álláspontjával. Amit kifogásolnak, hogy Menoyo havannai látogatásaikor a kubai vezetéssel kereste a kontaktust, s nem az ellenzék képviselőivel. Ám a megfigyelők szerint a politikai nyitáshoz Kubában nem is az ellenzéken át vezet az út, hanem egyedül Fidel Castro dönthet így. Egyes feltételezések szerint a 76. életévét augusztus 13-án ünneplő kubai állami és pártvezető életében már nem várható az átmenet nyilvános beindítása, ám a színfalak mögött már egy ideje folyik az utódlás előkészítése. Egyelőre nem világos, hogy ebben milyen szerep vár Gutiérrez Menoyóra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.