A gazdasági csoda ára

A hosszabb munkaidő és a nagyobb stressz következményeként mind több japán válik a munka áldozatává. A jelenség már a második világháborút követő „gazdasági csoda” idején ismert volt, külön szót is alkottak rá: karosi – ez történik, amikor valaki halálra dolgozza magát.

A hosszabb munkaidő és a nagyobb stressz következményeként mind több japán válik a munka áldozatává. A jelenség már a második világháborút követő „gazdasági csoda” idején ismert volt, külön szót is alkottak rá: karosi – ez történik, amikor valaki halálra dolgozza magát. Tavaly április és idén március között a japán egészségügyi-, munka- és szociálisügyi minisztérium rekordszámú, összesen 524 kérelmet kapott túlfeszített munka által okozott halálesetek vagy idegkimerültség címén, ezek közül 121-et öngyilkosságok miatt. A hatóság csak 130 kérelemnek adott helyt. Az egy fő által évente teljesített munkaórák száma Japánban a világon a legmagasabbak közé tartozik: 1975 óra, 2,4 százalékkal több, mint az Egyesült Államokban, 28,8 százalékkal több, mint Franciaországban és 29,5 százalékkal több, mint Németországban. A japánok által havonta munkával töltött idő 2 óra 36 perccel nőtt 2001 és 2004 között. A részidős vagy meghatározott időre szóló munkaszerződések száma ugrásszerűen nőtt az elmúlt években, noha Japán hosszú időn át az életre szóló munkahelyek országának számított. A japán alkalmazottak harmada dolgozik ma ilyen bizonytalan, és stresszt okozó munkahelyen. Szumioka Takasi pszichológus, aki a munkához kapcsolódó zavarok kezelésére specializálódott, arról számolt be, hogy míg korábban általában a munkanélküliség által megviselt negyven- és ötvenévesekből kerültek ki a betegei, ma főleg a harmincasok közül jönnek, akik fiatalon túl sok energiát fektettek a munkába. (origo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?