A feltétel nélküli szeretet

Gyermekeink, akkor is, amikor nem mondják ki, szinte folyamatosan azt kérdezik: „Szeretsz engem?” Ha csak annyit mondunk: „szeretlek”, nem adjuk meg a várva várt választ. Ennek az az oka, hogy míg a felnőttek inkább beszédközpontúak, a gyermekek sokkal inkább viselkedésközpontúak.

Gyermekeink, akkor is, amikor nem mondják ki, szinte folyamatosan azt kérdezik: „Szeretsz engem?” Ha csak annyit mondunk: „szeretlek”, nem adjuk meg a várva várt választ. Ennek az az oka, hogy míg a felnőttek inkább beszédközpontúak, a gyermekek sokkal inkább viselkedésközpontúak. Vagyis mi, felnőttek jobban reagálunk a szavakra, a beszédre, mint a gyermekek. Nekik viszont be kell mutatnunk a szeretetünket, hogy valóban elhiggyék, törődünk velük. Egy ölelés többet ér ezer szónál.

Amikor a legtehetetlenebbül viselkednek, akkor is, de még dühkitöréseik alkalmával is ezt kérdezik: „Szeretsz engem? Szeretsz annyira, hogy ezek után is törődsz velem?” Mivel a gyermek éretlen, dühét, elégedetlenségét is éretlen formában adja ki: hangos szóáradattal és agresszióval. Amikor még kicsik, könnyen elfogadjuk őket az életkoruknak megfelelő magatartásformákkal együtt. Sok szülőnek azonban később gondot okoz a durcás modor. Csalódottságuk miatt gyakran épp olyankor nem tudják gyermekeiket feltétel nélkül szeretni és elfogadni, amikor azoknak a leginkább szükségük volna rá. Nemegyszer még jobban fölhergelik őket azzal, hogy durván bánnak velük.

Amikor a lányaim kisebbek voltak, sűrűn emlékeztettem magam néhány nyilvánvaló tényre:

v Mivel gyermekek, gyermekként viselkednek.

v A gyerekes viselkedés egy bizonyos kor után zavaró.

v Ha én, mint szülő, megteszem a magamét, tehát ennek ellenére szeretem őket, idővel képesek lesznek elhagyni a gyerekes viselkedést.

v Ha csak olyankor szeretem őket, és éreztetem velük szeretetemet, amikor a kedvemben járnak (feltételhez kötött szeretet), úgy fogják érteni, sőt érezni, nem szeretem őket igazán. Ettől elbizonytalanodnak, ami viszont megakadályozza önfegyelmük erősödését. Magatartásuk és fejlődésük tehát éppúgy az én felelősségem is, mint az övék.

v Ha feltétel nélkül szeretem őket, helyesen fognak gondolkodni önmagukról, és jól fogják magukat érezni a bőrükben. ĺgy úrrá tudnak majd lenni szorongásaikon, és megtanulják fegyelmezni önmagukat.

v Ha csak akkor szeretném őket, amikor megfelelnek elvárásaimnak és követelményeimnek, ügyetlennek és tehetségtelennek fogják érezni magukat, s azt fogják hinni, tehetnek bármit, úgysem elég. Hatalmába keríti őket a bizonytalanság, a szorongás és az önbecsülés hiánya.

Gyermekeink általános érzelmi fejlődéséért tehát leginkább mi, szülők vagyunk a felelősek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?