9 tipp a biztonságos vásárláshoz

online vásárlás

Sosem vásároltunk még annyit online, mint a járvány tavaszi hónapjai alatt, a néhány kattintással elintézhető rendelések vagy befizetések várhatóan a közeljövőben is népszerű megoldások maradnak. Azonban a kényelem mellett fontos, hogy az internetes fizetés biztonságos is legyen, ezért ajánlott megfontolni néhány tanácsot.

Egy nemzetközi felmérés szerint az európaiak 57 százaléka vallotta azt, hogy még soha nem vásárolt annyit online, mint az idei év első felében, ráadásul a virtuális élmények (streaming szolgáltatások, koncertközvetítések, videós edzések) fogyasztása is jelentősen megnőtt a járvány tavaszi hónapjaiban. Mivel az említett felmérés szerint a megkérdezettek több mint fele aggódik amiatt, hogy visszaélés áldozatává válik az online fizetés során, érdemes néhány tanácsot figyelembe venni a biztonságos és kényelmes internetes vásárlás érdekében.

1. Fizesse be a csekkeket sorban állás nélkül! A bankoknál ma már alapkövetelmény, hogy online bankolási felülettel és lehetőleg saját mobilapplikációval rendelkezzenek, amelyeken keresztül ügyfeleik a bankfiókba fáradás terhe nélkül el tudják intézni teendőiket. Olyan időkben, amikor a személyes kontaktus kockázatokkal járhat, különösen ajánlott az interneten keresztül fizetni a rezsit vagy a mobilszámlát, ráadásul az idegőrlő sorban állás is elmarad.

2. Rendeljen ételt a legnagyobb biztonságban! A kijárási korlátozások egyik nagy tanulsága az volt, hogy az emberek nagyon jól megvoltak éttermek nélkül, és gondolkodás nélkül szabadultak rá az ételrendelési szolgáltatásokra – heteken keresztül több ételfutárt lehetett látni az utcákon, mint gyalogost. A készpénzes utánvét helyett egyre többen választották az online fizetés lehetőségét, de a szolgáltatók is gyorsan reagáltak a helyzetre: érintkezésmentes kiszállítást ajánlottak, amely során a futár csak leteszi az ételt az ajtó elé, és az app jelez, hogy megérkezett.

3. Intézze el a nagybevásárlást néhány kattintással!

Miután az ételrendelés népszerűvé vált, a nagyobb áruházláncok, élelmiszerüzletek, drogériák is kezdtek rákapni a házhoz szállításra és az online fizetésre, a vásárlók pedig köszönték, éltek a lehetőséggel. Most már a nagybevásárlást is meg lehet úszni cipekedés nélkül, a hipermarketek végeláthatatlan labirintusát is el lehet felejteni, néhány kattintással letudva az egész vásárlást.

4. Nézzen körül a világ online piacterein! Ha a hazai áruházak és üzletek szinte teljes választéka nem lenne elég, az egész világ megnyílik a vásárló előtt, ha az online fizetést választja. Itthon nem kapható árukhoz, a gyártótól olcsóbban beszerezhető termékekhez vagy egyszerűen csak eredeti példányokhoz lehet hozzájutni külföldi webáruházakban, online piactereken, és az egész csak annyiban különbözik egy belföldi rendeléstől, hogy valamivel magasabb a kiszállítási díj és hosszabb a kézbesítési idő. 5. Menjen biztosra, hogy ne verjék át! A különböző online csalásoktól való félelem a mai fejlett techvilágban érthető, de az internetes fizetéstechnológiai rendszerek biztonságosabbak, mint azt sokan gondolják. Ettől függetlenül a felhasználónak sem árt körültekintőnek lennie. A böngészőben arra kell figyelni, hogy a fizetési weboldal címe előtt ott van-e a biztonságos kapcsolatot jelentő lakat ikon, vagy hogy a cím https://-sel kezdődik-e, amelyben az „s” a secure, vagyis a biztonságos szó rövidítése. Ahogy azt is fontos tudni, hogy a bankkártya PIN-kódját semelyik kereskedő vagy bank sem kérheti el, így azt tilos bárkinek megadni.

6. Mentse el a kártyaadatokat! Számos szolgáltató lehetőséget biztosít a bankkártyaadatok mentésére, amit leginkább azokon az oldalakon, appokban érdemes megfontolni, amelyeken keresztül gyakran vásárolunk. Ki akarná még a huszonhatodik pizzarendelésnél is kézzel bepötyögni a kártyaadatokat? Az előfizetéses szolgáltatásoknál ezenfelül lehetőség van rendszeresen ismétlődő fizetésre is, így az sem fordulhat elő, hogy pár napra lekapcsolják a mobilszolgáltatást, internetet, Netflixet, mert elfelejtettük befizetni a számlát.

7. Nyugodjon meg, a kártalanítás nem a vásárlót terheli! Hacsak el nem rejtettek valami apróságot a szerződési feltételekben – ami egyébként a legtöbb esetben törvényellenes –, a kifizetett áruért a kereskedő vállalja a felelősséget. Ha nem érkezett meg a termék, vagy megérkezett, csak épp hibásan, a kereskedő kötelessége a kártalanítás. Visszaélések még így is előfordulhatnak, de ilyen esetekben a jogszabályok a kártyabirtokost védik, vagyis a kibocsátó bank teljes mértékig kártalanítja az ügyfeleket.

8. VPN-nel még biztonságosabb! Amennyiben megbízható VPN szolgáltatást használunk, még egy fokkal biztonságosabbá tehetjük az online fizetést. A hálózat jellegéből fakadóan a hackerek és az adathalászok számára szinte lehetetlen hozzáférni a tranzakció adataihoz, de azok még az internetszolgáltatónkhoz vagy a hatóságokhoz sem szivároghatnak ki.

9. Adakozzon egyszerűen, és adjon borravalót! Online még jótékonykodni is sokkal egyszerűbb, mint könyvjelzőt vásárolni az utcán, vagy a postán befizetni az adományt. A járvány hónapjaiban az európaiak 28 százaléka adakozott online valamilyen segélyszervezetnek, és közülük 14 százalék most tett ilyet először. De az új kihívások a járvány alatt rendületlenül dolgozók számára is új megoldásokat követeltek: az ételfutárok borravalóját például már online is lehet úgy fizetni, hogy azt meg is kapja az, akit illet.

(szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?