<p>Francia kutatók meghatározták egy olyan bakteriális fehérjeanyag térbeli atomstruktúráját, amely közel áll annak a receptornak a felépítéséhez, amelyen keresztül a nikotin kifejti a hatását az agyban.</p>
1-3 milliárd évvel ezelőtt is létezett már nikotinreceptor
Ez a kutatás hozzájárulhat a nikotinfüggőség elleni küzdelem új útjainak feltárásához. A nikotinreceptor e megfelelője, amelyet egy baktériumban fedeztek fel, "egy olyan közös őstől ered, amely 1-3 milliárd éve létezett" - közölte Pierre-Jean Corringer, a CNRS francia tudományos központ kutatója.
A tudós elmagyarázta, hogy az emberi nikotinreceptor háromdimenziós felépítését igen nehéz felderíteni, ezért választották erre a célra a baktériumfehérjét, amely ugyan nem tölti be ugyanazt a funkciót, de a struktúra szempontjából közel áll az emberi molekulához. 2008 elején már sikerült kideríteni az emberi nikotinreceptor térbeli, háromdimenziós struktúráját, de "inaktív" állapotban, működésének megértéséhez az aktív állapot reprodukálására lenne szükség.
Most a Pasteur intézet és a CNRS tudósai egy aktív protein struktúráját állapították meg. A felfedezés elősegítheti a nikotinreceptor működésének jobb megértését és így hozzájárulhat a nikotinfüggőség gyógyszeres kezelésének új módszereihez. A dohányban főleg a nikotin okozza a függőség kialakulását, megváltoztatja ugyanis a vágyakat, az élvezeteket és az érzéseket kezelő "jutalmazási rendszert" az emberi szervezetben. Úgy működik, hogy rárakódik az idegeken az úgynevezett nikotinreceptorokra - ezek egyfajta zárként működnek, amelyeknek a nikotin a "kulcsa". (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.