(Fotó: TASR)
A Duna utcai mentorprogram hagyománya és jövője
2016 szeptemberét írtuk, amikor a pozsonyi Duna utcai gimiben „munkába álltak” az első mentorok, akik azt vállalták, hogy alapiskolás társaiknak segítenek a tanulási nehézségek leküzdésében, a nehezebb tananyagokkal való megbirkózásban, vagy csak idősebb barátként, „póttestvérként” a gyermek-, illetve kamaszkori gondok megoldásában.
A mentorprogram azóta töretlen sikerrel zajlik iskolánkban, a világjárvány hónapjaiban még az online térbe is át tudtuk helyezni a foglalkozásokat.
Nemcsak önmagukért, hanem a közösségért is élő és tevékenykedő felnőttek alkotta társadalmat akarunk építeni, a közösségi-önkéntes munkát pedig az iskolás évek alatt kell megkedveltetni az ifjúsággal. Ennek a felismerésnek a jegyében indult el iskolánkban az a nagyszerű program, amely Mentorprogram néven vált ismertté. Harmadik éve ismételten azt a megtisztelő felkérést kaptam az iskola vezetőségétől, hogy a program koordinátora legyek, ennek a nemes feladatnak örömmel és legjobb tudásom szerint teszek eleget a 2024/2025-ös tanévben is.
Október elején a hagyományos megnyitóval indult a program, melyet a mentorjelöltek kiválasztása, beszélgetések előztek meg. Ki milyen meggyőződésből csatlakozott a programhoz? – ezt nagyon szép gondolatokkal fogalmazták meg a gimnazista diákok. Az egymásért végzett munka, a másokra való odafigyelés és a cselekvő szeretet gyakorlása, az ebből származó jó érzés, a jövőbeli hivatásra való felkészülés – ilyen és ehhez hasonló mondatok hangzottak el a mentorainktól.
A program egyre népszerűbb gimnazistáink körében, az idei tanévben 29 diák csatlakozott a csapathoz. Többen vannak olyanok, akik már második vagy harmadik éve kitartóan segítik alapiskolás társaikat. Idén az elsőseink is nagyon aktívak. Így október elején 35 alapiskolás tanulóval kezdték meg heti rendszerességgel a „munkát”, iskolatársaik segítését. A tantárgyak palettája színes: leggyakrabban a magyar, a szlovák és az angol nyelv, valamint a matematika terén igényelnek támogatást kisebb és nagyobb tanulóink, de gyakori a természettudományi tantárgyakban is a segítségkérés. Folyamatos szakmai figyelemmel kísérjük a mentorok tevékenységét. Rendszeres segítséget kapnak, workshopok, beszélgetések, tanulmányutak alkalmával, megtanulnak célokat kitűzni, azokhoz feladatokat kapcsolni és időkeretbe foglalni.
Egyik napról a másikra nem lehet nemzedékek világlátását átalakítani, a mögöttünk álló évek azonban azt mutatják, hogy a mentorprogram egy nagyszerű kezdeményezés, amelynek eredménye már bizonyított. A mi diákjaink, az idei program 29 résztvevője (Marics Rebeka, Molnár Amina Réka, Kiss Lilla, Kolibáč Amina, Hlaváč Viktória, Száraz Júlia, Veres Viktória, Dávid Hanna, Kállay Vivien, Muchena Emma, Fülöp Tamara, Nagy Lili, Tepea Heiva Victoria, Násali Viktória, Szimeth Tamás I. AB, Valacsay Anna, Göncz Boglárka, Csonthó Timea, Sill Dorina, Vaszká Hana, Horváth Lilien, Stósz Ádám, Écsy Eszter, Antal Emma, Szűcs Erika, Liptai Linda II. AB, Dávid Dóra, Lancz Eszter, Szédelyi Dominik III. B) akar és tud is segíteni társainak. Nagyon büszkék vagyunk rájuk!
Sill Zsuzsanna koordinátor
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.