Mit érdemes tudni az örökségből való kizárásról és a kitagadásról?

drass

“Az ember a barátait megválogathatja, a rokonait viszont nem” - ez egy olyan mondás, amelyben nagyon sok igazság rejtőzik, hiszen nem mindenkinek adatik meg a szép, idilli és harmonikus légkör.

 

Hogy melyek a toxikus család ismérvei? A hozzátartozók sértegetik és kritizálják egymást, ítélkeznek egymás döntései felett, hazudnak a másiknak, vagy egyáltalán nem fogadják el a másikat. Ezeknek a dolgoknak köszönhetően pedig a legtöbb esetben a családi kötelék olyannyira helyrehozhatatlanná válik, hogy a végrendeletben megjelölt örökös kizárásra vagy kitagadásra kerül.

Ezekre azonban csak szigorú feltételek teljesülése esetén van lehetőség, amelyről ugyan a drsass.hu weboldalon részletesebben is olvashatunk, de a mai cikkünkben mi is ejtünk róluk néhány szót.

A kitagadás és a kizárás közötti különbség

Bár elsőre nagyon hasonlónak hangzanak, de ez a két dolog némileg különbözik egymástól. A kizárás azt jelenti, hogy azt a személyt, akivel megromlott a kapcsolatunk kihagyjuk az örökösök közül. 

Ilyenkor viszont ő még a törvény alapján örököl valamennyit a vagyonunkból. Ha ezt nem szeretnénk, akkor van szükség a kitagadásra. Ez lényegében annyit jelent, hogy a végrendeletbe egy törvényileg helytálló indoklással együtt belefoglaljuk azt, hogy az adott személyt kitagadjuk.

A szóban történő kitagadás

Az örökös szóban történő kitagadása csak akkor lehetséges, ha olyan szituációban vagyunk, amikor már nincsen lehetőségünk írásban rendelkezni. 

Egy nagyszerű példa erre: egy olyan halálos betegségben szenvedünk, amelyen az orvosok már nem tudnak segíteni, és az utolsó óráinkban jut eszünkbe, hogy még nem írtunk végrendeletet.

Ilyen esetben, ha odarendelünk az ágyunkhoz két tanút, akik végighallgatják a rendelkezéseinket, és egy olyan indokot jelölünk meg a kitagadásra, amely törvényileg is megállja a helyét, akkor a szóban történő kitagadás jogszabályok szerint érvényesnek minősül. Persze csak akkor, ha az elkövetkezendő egy hónapban elhalálozunk.

Egyéb esetekben csak az írásban történő kitagadásra van lehetőség

Az írásban történő kitagadásnak többféle formája is létezik. Megírhatjuk például kézzel vagy számítógéppel. A lényeg az, hogy minden oldalon szerepeljen az aláírásunk, és az oldalszámozás is érthető legyen.

De az is egy opció lehet az írásban történő kitagadásra, hogy egy közjegyzőnél nyilatkozatot teszünk, amit ő az elejétől a végéig legépel, és okiratba foglal. Sőt, ha szeretnénk, akkor akár ezt a dokumentumot letétbe is helyezhetjük nála, hogy biztonságban legyen.

Reméljük, hogy ezzel a cikkel sikerült kicsit tisztába tenni a dolgokat a kizárással vagy a kitagadással kapcsolatban. Ha mégis lennének még kérdéseink, akkor mindenképpen érdemes egy ügyvéddel vagy egy közjegyzővel konzultálni. Ők ugyanis sokkal jobban képben vannak a témával kapcsolatban. 

(PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?