Lakásvásárlás előtt sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy vajon új építésű lakások közül vagy inkább régebbi, de olcsóbb lakások közül válasszon magának új otthont. Ez utóbbi esetben természetesen számolni kell azzal is, hogy egy régebbi ingatlan felújítása komoly költségekkel járhat. Mivel az idei évben valószínűleg igen sok új ingatlan fog a piacra kerülni, úgy döntöttünk, hogy megvizsgáljuk az előnyeiket.
Mik az új építésű lakások előnyei?
Mitől nő az új építésű lakások száma?
A kormány 2016-tól 3 évre bevezetett egy ÁFA kedvezményt, ami alapján egészen tavalyig 27%-os adókulcs helyett mindössze 5%-os adóval lehetett új ingatlant értékesíteni. Ezt az intézkedést 2020-ban megszűntették, azonban az év végén megint bejelentették, hogy 2021-től egészen 2026-ig megint érvényben lesz. A tavalyi évben kissé megcsappant lakásépítési kedvet tehát idén megint sikerült megnövelni, főleg ezzel az ÁFA kedvezménnyel, valamint a továbbra is igen kedvező feltételeket biztosító CSOK-kal. A budapesti ingatlanpiacon már most is jól látható, hogy a tavaly év végi visszaesést már idén januárban is egy kisebb emelkedés követte, ami valószínűleg tartósan is megmarad. Az eladó ingatlanok száma és az ingatlanok iránti kereslet is növekedett a tavalyi évhez képest. Az ingatlan kereső oldalak adatai alapján az új építésű lakások is egyre nagyobb piaci részesedést kapnak.
Miért érdemes új építésű lakást vásárolni?
Az új építésű lakásoknak számos előnyük van egy használt ingatlanhoz képest. Először is a Családi Otthonteremtési Kedvezmény az új építésű ingatlanokra a legmagasabb, akár 10 milliós nagyságrendű is lehet. Ez a kedvezmény felhasználható bármilyen új építésű ingatlanra, nem csak lakásra, habár ehhez vannak méretbeli szabályozások is. Lakást 40 m2 és 60 m2 minimum alapterület között lehet csak vásárolni (gyermekek számától függően), házat pedig 70 m2 felett. A kedvezményes árak és jó feltételek mellett további előnyökkel is jár egy modern lakás. A legtöbb új lakóépülethez például tartozik mélygarázs is, így a parkolás miatt nem kell aggódnunk. Ezen felül egy újonnan épített ingatlan energiagazdálkodási szempontból is korszerű kell, hogy legyen. A megfelelő nyílászárók, jó minőségű fűtés és szigetelés hosszabb távon is hasznos, hiszen segít abban, hogy kevesebb rezsit kelljen fizetnünk. Szintén hosszabb távú szempont, hogy az új építésű lakások esetében nem kell olyan rejtett költségekkel számolnunk, mint például a felújítási költségek, különböző javítások vagy korrigálások költségei, vagy éppen egy teljes körű bevizsgálás. Ezeket mind megspórolva jelentős összegeket takaríthatunk meg, még akkor is, ha eredendően az új ingatlan többe kerül, mint egy használt, hasonló méretű lakás. Érdemes szétnézni a piacon tehát, hogy találunk-e számunkra kedvező új építésű lakásokat, mert sok esetben egy sokkal jobb befektetésre lelhetünk bennük, mintha saját magunk újítanánk fel egy ingatlant.
(PR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.