Az öregszeműség annyira általános, hogy már az ókori görögök is ismerték, Arisztotelész pedig még le is írta az egyik orvosi témájú könyvében. A probléma tehát nem új keletű, de sokan megszabadulnának tőle. Megoldás természetesen már van, kezelhetjük is a problémát, de akár végleg meg is szabadulhatunk tőle.
Az öregszeműségről röviden
Az öregszeműségről általánosságban elmondható, hogy 40-45 éves kor körül jelentkezik, hogy az ember közelre már nem lát olyan élesen, annak ellenére, hogy távolra még tökéletes a látása. Kezdetben azt tapasztalhatjuk, hogy nehezebben megy az olvasás, távolabb tartjuk a szemünktől a könyvek vagy az újságot. Ilyenkor a legtöbben felkeresik a szemorvosukat, hogy diagnosztizálja a problémát, aki pedig meg fogja állapítani, hogy a szemünk bizony velünk együtt öregszik.
Az idő előrehaladtával ugyanis szemlencsénk, és annak tartórendszere veszít a rugalmasságából, így pedig nem fog kellőképpen kidomborodni, amikor közelre kellene néznünk. Ha pedig nem domborodik ki eléggé, akkor kezdünk el homályosabban látni, a mobil kijelzője és a könyv pedig távolabb mutat majd élesebb képet. Megelőzni sajnos nem lehet, előbb vagy utóbb, de a szemlencse mindenképp veszít majd a rugalmasságából.
Megoldások az öregszeműségre: olvasószemüveg és kontaktlencse
Nos, valószínűleg nem árulunk el nagy titkot azzal, ha azt mondjuk, hogy az öregszeműség ellen szemüveg és kontaktlencse beszerzésével tehetünk. A legáltalánosabb megoldás, ha romlik közellátásunk az öregszeműség miatt, ha beszerzünk egy olvasószemüveget. Ha távolra sem látunk jól, akkor pedig lesz egy szemüvegünk távolra, egy pedig az olvasáshoz. Hm, ez nem túl praktikus. A megoldás a multifokális lencse lehet, melynek a látómező különböző részein eltérő a dioptriája, így közelre és távolra is jól látunk majd vele.
Ugyanez a megoldás már kontaktlencsék esetében is alkalmazható már, vagyis létezik multifokális kontaktlencse is. Lencsét cserélgetni autóvezetés közben nem túl szerencsés, és nem is igazán kivitelezhető. Kontaktlencse esetében a monovíziós látás is jó megoldás lehet, melynek a lényege, hogy az egyik szem lencséje közeli fókuszú, míg a másik szemé távolra fókuszál. Az agy meg tudja tanulni, és értelmezni az így kapott ingereket, és közelre és távolra is látni tudunk. Azt viszont nem árt figyelembe venni ennél a lehetőségnél, hogy a térlátás viszont romlani fog.
Megszűntethető az öregszeműség?
Bár az öregszeműség egy természetes folyamat eredménye, van ár megoldás, vagyis nem kell beletörődnünk, hogy a kor előre haladtával romlik a látásunk, és multifokális szemüvegre, esetleg monovíziós látásra képes kontaktlencsékre lesz szükségünk. Ha a legkevesebb kompromisszummal járó éles látást szeretnénk idősebb korunkban is, akkor a lézeres szemműtét lesz a megoldás a problémánkra. A lézeres szemműtéti eljárás ötvözi magában a multifokális lencsék és a monovíziós látás előnyeit, azok hátrányait a lehetőségekhez képest elkerülve.
Az eljárás során ugyanis a lézer segítségével az egyik szemet a távoli és a közepes, a másik szemet pedig a közeli és közepes távolságban lévő tárgyakat éles érzékelésére állítják be. Az agy a két képet összeilleszti, és éles látást eredményez a közeli, a távoli és a közepes távolságra lévő tárgyak esetében is. Ennek köszönhetően még 50 éves kor felett sem kell majd olvasószemüveg, de a másik, távolra látó szemüvegre szem lesz szükség, ahogyan multifokális vagy monovíziós látást biztosító kontaktlencsére sem.
(PR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.