Teakészítéshez gyűjtsünk csipkebogyót, amely C-vitaminban, cukorban, pektinben és nyomelemekben gazdag. A vadrózsa termése mindaddig alkalmas erre, amíg megőrzi keménységét. A fagyok hatására megpuhult piros bogyót már csak frissen fogyaszthatjuk.
Meghűlés ellen csipkebogyó
A szárított csipkehúst száraz, levegős helyen, legfeljebb egy évig tárolhatjuk. A teát, szintén a C-vitamin védelme érdekében úgy készítsük, hogy a felforralt és néhány percig hűtött vízben 1-2 órán át áztatjuk a bogyókat. A legfinomabb teát azonban friss csipkehúsból nyerjük, ilyenkor 20 perces áztatás is elegendő. A vadrózsa tűzpiros terméséből finom lekvár is készíthető: a megtisztított, kimagozott csipkehúst három órára annyi vízben tesszük fel főni, amennyi ellepi. Azután literenként fél kilogramm cukrot adunk hozzá és sűrűsödésig főzzük. A hecsedlilekvárt bodzabogyóval és narancslével ízesíthetjük. ĺzletes csemege, főleg vadhúsok mellé a csipkelekvárból készített szósz is, amelyet vörösbor és citromlé hozzáadásával készítünk. De kellemes bor is készíthető a csipkéből.
Még egy jó tanács: a gyümölcsöt lehetőleg ne forgalmas utak széléről gyűjtsük! (K-SZ)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.