Idős hölgy panaszkodik egy másiknak a buszon: „Úgy meg voltam fázva, hogy elment a szaglásom és az ízlésem. Az ízlésem azóta se jött vissza. Azt hiszem, már nem is fog.”
Kulturális veszteségeink 46.
Ki tudja, miféle durva, mutálódott vírustörzsek fejlődtek ki mostanában. Nekem is van egy vissza-visszatérő gondom egy korábbi megfázással. És mostanában olyan filmeket néztem a tévében, olyan könyveket olvastam és olyan koncerteken voltam, hogy attól félek, nekem is elment az ízlésem. De én azért remélem, hogy még visszajön.
A jó bizonyítványért már aligha, a szeptemberi tanévkezdés traumáját ellensúlyozandó azonban mindenképp hasznos ajándék a gyereknek egy olyan új típusú iskolatáska, amelybe gyárilag beleszereltek két hangszórót. Bluetooth segítségével lehet csatlakoztatni hozzájuk az okostelefont (vagy őket az okostelefonhoz, nem tudom, hogy van helyesen). Mielőtt még felháborodnának a tisztelt szülők és pedagógusok, elmondom, hogy szerintem miért remek ez a táska. Azért, hogy végre megtudjuk, miket hallgat a gyerek. Odahaza ugyanis a legtöbb kamasz nem bömböltet zenét, hanem fülhallgató van a fülében egész este, főleg mióta azokat a spéci, drót nélkülieket feltalálták.
Szóval mostantól alaposabb képet kaphatunk gyerekeink zenei ízléséről, elég követni egy suliból hazafelé sétáló kis csoportot.
Mert az „okostáska” természetesen az utcán hallgatva a legmenőbb, bár én ezzel is egy buszon találkoztam először. Három tizenéves dobta fel az utazóközönség estéjét egy kis zenével. Elterültek a leghátsó üléseken, és mint hajdan a DJ-k, felkonferálták egymásnak a számokat. Egyik előadót sem ismertem, pedig „hivatalból” foglalkozom zenével. Na, látják, mondom, hogy hasznos találmány a hangszórós táska!
Csak hát sajnos mindhárom srác úgy meg volt fázva, hogy vélhetően elment az ízlésük. Mert amit fél órán át hallgatnunk kellett, az a legócskább, lebutított EDM (Electronic Dance Music) volt, a hajdani diszkózene utódja, olyasmi, amit akár ők maguk is össze tudnának ütni kész hangmintákból egy laptopon, ha kicsit igyekeznének.
Elszomorító, hogy manapság, amikor bármihez hozzá lehet férni a neten, és az elektronikus zenében is csodák történnek, ezek hárman megelégednek ilyen hatásvadász, gyorsfagyasztott szeméttel.
És mivel a srácokra ebben a korban leginkább saját kortársaik hatnak, remélem, akad pár olyan haverjuk, akik – hallván a táskából áradó zajt – megmutatják nekik mondjuk az új Flying Lotus-albumot, vagy az új, és nyilván utolsó Cassiust. Egészen félelmetes egybeesés, hogy ugyanazon a napon hallgattam végig ezt a primitív performanszt, amikor a francia elektronikus zenei duó egyik tagja, Philippe Zdar kizuhant egy párizsi ház emeleti ablakán, és szörnyet halt 52 évesen. Öt nappal később jött ki a Cassius új albuma...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.