Kulturális veszteségeink 46.

okostask

Idős hölgy panaszkodik egy másiknak a buszon: „Úgy meg voltam fázva, hogy elment a szaglásom és az ízlésem. Az ízlésem azóta se jött vissza. Azt hiszem, már nem is fog.”

Ki tudja, miféle durva, mutálódott vírustörzsek fejlődtek ki mostanában. Nekem is van egy vissza-visszatérő gondom egy korábbi megfázással. És mostanában olyan filmeket néztem a tévében, olyan könyveket olvastam és olyan koncerteken voltam, hogy attól félek, nekem is elment az ízlésem. De én azért remélem, hogy még visszajön.
A jó bizonyítványért már aligha, a szeptemberi tanévkezdés traumáját ellensúlyozandó azonban mindenképp hasznos ajándék a gyereknek egy olyan új típusú iskolatáska, amelybe gyárilag beleszereltek két hangszórót. Bluetooth segítségével lehet csatlakoztatni hozzájuk az okostelefont (vagy őket az okostelefonhoz, nem tudom, hogy van helyesen). Mielőtt még felháborodnának a tisztelt szülők és pedagógusok, elmondom, hogy szerintem miért remek ez a táska. Azért, hogy végre megtudjuk, miket hallgat a gyerek. Odahaza ugyanis a legtöbb kamasz nem bömböltet zenét, hanem fülhallgató van a fülében egész este, főleg mióta azokat a spéci, drót nélkülieket feltalálták. 

Szóval mostantól alaposabb képet kaphatunk gyerekeink zenei ízléséről, elég követni egy suliból hazafelé sétáló kis csoportot.

Mert az „okostáska” természetesen az utcán hallgatva a legmenőbb, bár én ezzel is egy buszon találkoztam először. Három tizenéves dobta fel az utazóközönség estéjét egy kis zenével. Elterültek a leghátsó üléseken, és mint hajdan a DJ-k, felkonferálták egymásnak a számokat. Egyik előadót sem ismertem, pedig „hivatalból” foglalkozom zenével. Na, látják, mondom, hogy hasznos találmány a hangszórós táska!
Csak hát sajnos mindhárom srác úgy meg volt fázva, hogy vélhetően elment az ízlésük. Mert amit fél órán át hallgatnunk kellett, az a legócskább, lebutított EDM (Electronic Dance Music) volt, a hajdani diszkózene utódja, olyasmi, amit akár ők maguk is össze tudnának ütni kész hangmintákból egy laptopon, ha kicsit igyekeznének.

Elszomorító, hogy manapság, amikor bármihez hozzá lehet férni a neten, és az elektronikus zenében is csodák történnek, ezek hárman megelégednek ilyen hatásvadász, gyorsfagyasztott szeméttel.

És mivel a srácokra ebben a korban leginkább saját kortársaik hatnak, remélem, akad pár olyan haverjuk, akik – hallván a táskából áradó zajt – megmutatják nekik mondjuk az új Flying Lotus-albumot, vagy az új, és nyilván utolsó Cassiust. Egészen félelmetes egybeesés, hogy ugyanazon a napon hallgattam végig ezt a primitív performanszt, amikor a francia elektronikus zenei duó egyik tagja, Philippe Zdar kizuhant egy párizsi ház emeleti ablakán, és szörnyet halt 52 évesen. Öt nappal később jött ki a Cassius új albuma... 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?