Új szótárban régi szavak

CHRENKA EDITKiss Gábor szerkesztésében, a Tinta Könyvkiadó gondozásában jelent meg a Régi szavak szótára – Kihalt, elfeledett és kiveszőben lévő szavak, szóalakok és szójelentések magyarázata gyermekkoromba vezet vissza. Szüleim és nagyanyám szavai csengnek a fülemben.

CHRENKA EDIT

Kiss Gábor szerkesztésében, a Tinta Könyvkiadó gondozásában jelent meg a Régi szavak szótára – Kihalt, elfeledett és kiveszőben lévő szavak, szóalakok és szójelentések magyarázata gyermekkoromba vezet vissza. Szüleim és nagyanyám szavai csengnek a fülemben. A szótár azokat a szavakat leltározzal, amelyek a társadalom fejlődésével, életünk változásával háttérbe szorultak, vagy teljesen feledésbe merültek.

A nyelvek szókincse folytonosan változik. Egyrészt folyamatosan születnek és áramlanak a nyelvbe új szavak (neologizmusok), másrészt a nem használatos szavak kihalnak (archaizmusok). Amikor a technika, a társadalom, az anyagi és szellemi kultúra változása felgyorsul, a szókincs módosulása s intenzívebbé válik. Bizonyos tevékenységek megszűnnek, így a hozzájuk tartozó szavak kiesnek a nyelvhasználatból. Ezért szükséges az ilyen szavakat szótárba gyűjteni és magyarázni. A Régi szavak szótára nem sorolja fel a mai nyelvünkben is élő szavak mai jelentését, csak a régi jelentést magyarázza. Például az „olvas” szónál csak a „számlál, számol, megszámlál” jelentést tünteti fel.

A magyar beszélők természetesen több csoportba sorolhatók nyelvismeretük, szókincsük szerint. Az idősebb nemzedék tagjainak személyes élményük van az utóbbi 5-6 évtizedben szinte teljesen letűnt paraszti, illetve polgári világról. Számukra ismerősek a szakajtó, mángorló, iga, szövőszék, kupec, batár, pohárnok, pohárszék, préshurka, prézsmitál szavak. Tehát a „régi szó” relatív fogalom.

A szótárt lapozgatva sok érdekes alakú szót találunk, amelyek jelentésében már nem vagyunk biztosak, vagy nem is sejtjük, mit jelentettek: álomtáska, arcorr, bánatfa, baromlak, szemkupak, könlég, balút, asszonylak, ágytárs, körmös, bibircsók, szemforgató, balog, barbora stb. Számos latin szó is szerepel benne, amelyeknek régen más volt a jelentése, például a „latinság” diákságot jelentett.

A szótár többéves és széles körű gyűjtőmunkával készült, tudományos igénnyel összeállított mű, amely a magyarul beszélők legszélesebb köre számára készült. Összesen 19 250 címszót tartalmaz, ezeknek összesen 26 950 jelentését közli. Régi nyelvünk megismeréséhez, irodalmi örökségünk megértéséhez nyújt hatékony segítséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?