CHRENKA EDITVannak szavak, amelyeknek egynél több jelentésük van. És vannak szópárok, amelyek ellentétes dolgokat, állapotokat, tulajdonságokat fejeznek ki.
Tudományosan az ellentétek mentén
CHRENKA EDIT
Vannak szavak, amelyeknek egynél több jelentésük van. És vannak szópárok, amelyek ellentétes dolgokat, állapotokat, tulajdonságokat fejeznek ki. Az ellentétpárok szótévesztésnek, nyelvbotlásnak is lehetnek okai, ilyenkor valaminek épp az ellenkezőjét mondjuk.
Ismerünk teljes szinonímiát, rokonértelműséget (kutya – eb, szintén – is), homonímiát, amikor azonos alakú szavaknak több jelentése is lehet (öl, hal, fej, áll, tér) és poliszémiát, amikor egy szónak több jelentése van (bak, daru).
A felsorolt jelentéstani esetek közül az antonímia, az ellentét fogalma a leginkább ismert és tudatos a beszélő számára: ezt a jelenséget a kisgyermekek is korán felismerik. A modern szakirodalomban az ellentétek köréből legalább háromfélét szokás megkülönböztetni. Az első csoportba azokat az ellentétes viszonyokat soroljuk, amelyekben ez a viszony a szavak között a résztvevők nézőpontjából adódik: ad – kap, nyer – veszít, jön – megy.
A második csoportban az ellentétes jelentésű szavak egymást felváltva jelennek meg, feltételezik és kölcsönösen kizárják egymást (apály – dagály, nappal – éjszaka, vetés – aratás). A harmadik csoportban az egyik szó jelentése pólusszerűen áll a másikéval szemben, és a két szélső pólusú ellentét közötti, nem egyszer semleges fokok is létezhetnek (forró – langyos – hideg, sétál – megy – rohan).
A Magyar ellentétszótár 13 700 szócikkben a szócikkek élén álló vastagbetűs címszó antonímáit sorolja a címszó jelentései szerint sorokba rendezve. A betűrendbe sorolt szócikkeket 18 750 ellentétsor építi fel. E szótár a magyar szókincs elemeit a szavak ellentétes jelentése alapján rendszerezi. Mindeddig ilyen átfogó módon ez nem történt meg.
A szótár a mai köznyelv szavain kívül régi, régies, népi, idegen hangzású és szaknyelvi szavakat, valamint szleng jellegű és durva kifejezéseket is tartalmaz. Nem találunk benne szókapcsolatokat, szólásokat és szóláshasonlatokat, és nem alkalmaz utalásokat sem. Ezért a szótár könnyen áttekinthető, használatát segíti az elrendezés és a tipográfia is.
A Magyar ellentérszótár felépítése egyszerű és racionális: a szócikkfejben található a címszó, szófajának megnevezése, szükség esetén vonzata és stílusminősítése is. A címszó jelentéseihez tartozó antonimasorok mindig új bekezdésben kezdődnek. Olykor értelmi kiegészítést is talál a felhasználó, ez egyértelművé teszi az adott jelentést.
Ez a szótár a magyar anyanyelvűek legszélesebb köre számára készült. Újszerűsége és gazdag tartalma révén a magyar nyelv oktatásának is jól használható segédeszköze. A határon túli magyarok számára különösen értékes és tanulságos, mindenekekőtt nyelvi és gondolkodási horizontunk, kultúránk gazdagítására.
(Magyar ellentétszótár, Tinta Könyvkiadó, Budapest 2012.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.