<p>A lengyel és francia diplomácián kívül a nemzetközi filmvilág neves alkotói és a svájci sajtó is Roman Polanski azonnali szabadon bocsátását sürgette hétfőn, amikor a lengyel származású, Franciaországban élő Oscar-díjas filmrendező már harmadik napját töltötte egy meg nem nevezett zürichi börtönben.</p>
Tiltakozások Polanski letartóztatása ellen
Polanskit egy 2005-ben az Egyesült Államokban kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján vették őrizetbe szombat este Zürichben, ahova egy filmfesztivál életműért járó díjának átvételére érkezett. A fesztiválon megjelent plakátok a rendező szabad lábra helyezését és kiadatásának megakadályozását követelték. Az esemény szervezői a díj átadását elhalasztották, de műveit a programnak megfelelően retrospektív vetítés keretében bemutatják.
A lengyel és a francia külügyminiszter közösen folyamodott Svájchoz a filmes elengedéséért, Hilary Clinton amerikai külügyminisztertől pedig kegyelmet kért a számára. Hervé Temime, a rendező franciaországi ügyvédje közölte, hogy Polanski visszautasította az Egyesült Államokból érkezett kiadatási kérelmet.
A filmes 1978-ban szökött Franciaországba az amerikai igazságszolgáltatás elől, mert liliomtiprás miatt súlyos börtönbüntetés várt volna rá. Azóta nem tette be a lábát az Egyesült Államokba, A zongorista című filmje rendezői Oscar-díjának átadására sem utazott Los Angelesbe, mert a harminc éve érvényben lévő körözés miatt azonnal letartóztatták volna. Mindazonáltal ügyét szerette volna rendezni - perújrafelvételi kérelmét márciusban utasította el egy Los Angeles-i bíróság, mert nem jelent meg személyesen.
A svájci hatóságok tagadták, hogy politikai nyomásnak engedtek volna, amikor elfogták a 76 esztendős filmest, aki egyébként máskor is rendszeresen időzött Svájcban, egy eldugott faluban, Gstaadban álló faházában. Az illetékesek arra hivatkoztak, hogy korában sohasem tudták, hogy mikor tartózkodik Polanski az országban.
Herve Temime, a rendező francia ügyvédje, aki "tűrhetetlennek" minősítette a bebörtönzést, a Le Parisien című napilapban elmondta: a filmes idén hónapokat töltött a svájci házában. A helyi polgármester-helyettes szerint visszavonultan élt. "Járt ide, de nem tudom, milyen gyakran" - állította. Az elzárt kis település nyújtott menedéket a gondok elől Elizabeth Taylornak, Roger Moore-nak és Richard Burtonnek is.
Guido Balmer, a svájci igazságügyi tárca szóvivője hétfőn közölte: a svájci törvények "nem zárják ki teljesen", hogy Polanski szigorú feltételekkel, óvadék fejében szabadulhasson, ha azt követően nem hagyja el az országot.
Rebecca de Silva, a zürichi börtönhatóságok szóvivője biztonsági okokra hivatkozva nem árulta el, hogy hol tartják fogva a rendezőt, de arról beszámolt, hogy cellája egy zürichi börtönben van. Napi háromszori étkezést biztosítanak számára, és egyórás testedzésre elhagyhatja a cellát. Az intézményben a rabokat egy- és kétszemélyes cellákban helyezik el, a helyiségekben asztal, tároló, mosdó, WC és televízió található. A család és a barátok heti egy alkalommal láthatják, de ügyvédei vagy a konzulátus diplomatái bármikor bemehetnek hozzá - mondta de Silva.
Polanski érdekében világhírű filmrendezők és színészek is szót emeltek. A Lengyel Filmesek Szövetsége honlapján közzétett nyílt levélben követelte a rendező szabadon engedését, és kiadatásának megakadályozását. A közleményt az Oscar-díjas Andrzej Wajdán kívül Janusz Glowacki író és Jerzy Skolimowski filmrendező is aláírta. A párizsi Cinématheque (filmmúzeum) igazgatójának, Serge Toubianának a kezdeményezésére elindított tiltakozási akció aláírói között szerepel többek között Costa Gavras, Vong Kar-vai (Wong Kar Wai), Fanny Ardant, Ettore Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Monica Bellucci, Abderrahmane Sissako, Tony Gatlif, Pierre Jolivet, Jean-Jacques Beineix, Paolo Sorrentino, Barbet Schroeder, Gilles Jacob, Bertrand Tavernier, valamint a cannes-i filmfesztivál és több, francia filmeseket tömörítő szervezet.
A petícióban "francia, európai, amerikai és az egész világ rendezői és alkotói" megdöbbenésüket fejezik ki Polanski őrizetbe vétele miatt, és "elfogadhatatlannak tartják, hogy a világ egyik legnagyobb kortárs filmrendezője tiszteletére rendezett nemzetközi kulturális rendezvény rendőrségi kelepcévé válhatott".
A svájci sajtó nagy része, az ország zöldpártja, valamint svájci művészkörök is kiálltak Polanski mellett; eközben a svájci igazságügy-miniszter az eljárás jogszerűségét hangsúlyozza.
Eveline Widmer-Schlumpf igazságügy-miniszter kijelentette: nem érti, hogy a morális kérdések iránt egyébként oly érzékeny művészkörök most miért védik a jogszerűen letartóztatott filmrendezőt.
A Blick című svájci bulvárlap ezzel szemben leszögezte: a helvét állam "szégyellheti magát". A cikkíró szerint az amerikaiak Svájc együttműködését méltató dicsérete "felettébb kínos": Svájc magatartása egy olyan emberéhez hasonló, aki mindent megtesz azért, hogy kiengeszteljen valakit, akit korábban feldühített - írta a lap egy Svájc és az Egyesült Államok közti adóügyi vitára utalva.
A zürichi Tages-Anzeiger is Polanski mellett tört lándzsát. Úgy vélte, az elmúlt 30 évben bebizonyosodott, hogy a rendező nem jelent veszélyt senkire nézve. Megemlítik azt is, hogy az egykor megrontott kislányból mára háromgyermekes anya vált, aki maga is többször szót emelt Polanski védelmében.
nt. A baleset által érintett sofőrök egyike sem fogyasztott alkoholt. A szivárgó gázolaj miatti környezeti ártalmakat a tűzoltóknak kellett felszámolni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.