<p>Prince, a Pulp, a White Lies, a Chemical Brothers, a National, a Manic Street Preachers, a Judas Priest, a Deftones, a Motörhead, valamint az AfroCubism projekt emelkedik ki az idei, 19. Sziget fesztivál fellépői közül; a rendezvény hétfői, "mínusz egyedik" napján Geszti Péter és zenészbarátai adnak koncertet.</p>
Sziget - Prince, a Pulp és a White Lies a legnevesebb fellépő
Mintegy harminc színpadon csaknem háromszáz előadó lép fel augusztus 8. és 15. között az óbudai Hajógyári-szigeten.
A Rapülők két 2006-os koncertjét nem számítva tizenegy év szünet után tér vissza a színpadra Geszti Péter, aki a Sziget hétfői, "mínusz egyedik" napján csaknem három órán át rappel majd, összesen harminc zenész és ötven táncos társaságában. A Gesztiválon 20.30 órától a Gesztihez kapcsolódó valamennyi zenekar játszik, előbb a Gringo Sztár, majd a Jazz+Az, végül a Rapülők. Elhangzanak Első Emelet-dalok és közreműködik a Balkán Fanatik.
A Sziget keddi, "nulladik" napján a pop-rockzene elmúlt három évtizedének egyik legfontosabb szereplője, Prince lép fel 19 órától a nagyszínpadon. Az amerikai funk/R&B dalszerző-előadó lemezei eddig több mint 80 millió példányban keltek el. Nevéhez olyan kiemelkedő munkák fűződnek, mint az 1984-ban kiadott Purple Rain vagy a Sign O' The Times (1987); 1985 és 2008 között hét Grammy-díjat gyűjtött be.
Szintén kedden, a világzenei nagyszínpadon 20 órakor kezdődik a Magyar Rádió Szimfonik Live című produkció, amelynek keretében tizenegy könnyűzenei előadó huszonhárom számának szimfonikus zenekari változata hangzik el. Az MR Szimfonikusokkal fellép a Heaven Street Seven, a Balkán Fanatik Janicsák Vecával, a FreshFabrik, a Vastaghúros Swetter, a Belmondo, a Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO), Rúzsa Magdi, az Isten Háta Mögött, a Budapest Bár Kollár-Klemencz Lászlóval és Lovasi Andrással, a hiperkarma, valamint Molnár Ferenc Caramel. A "nulladik" napon a rock-metál nagyszínpadon a világzene három nagyágyúja, az amerikai Klezmatics, a szerb Boban Markovic Orkestar, valamint az orosz Leningrad játszik, az Európa színpadon pedig Roots & Routes címmel fiatal európai előadók láthatók-hallhatók.
A fesztivál hivatalos első napján, augusztus 10-én, szerdán a nagyszínpadon a gitárpopot játszó brit Maccabees, a folk-punkban utazó ír-amerikai Flogging Molly, a dallamos hardcore stílust képviselő amerikai Rise Against, a szintén amerikai posztpunk Interpol, végül a brit alternatív zene egyik alapvetése, a Pulp lép fel. Kiemelkedőnek ígérkezik a világzenei nagyszínpadon az afrikai és kubai zenészek találkozásából létrejött AfroCubism projekt, a rock-metál nagyszínpadon a brit Motörhead, az A38-wan2 színpadon pedig a szintén brit szintipop-duó, a Hurts koncertje. A hazai élvonalból szerdán játszik a Brains és a Quimby (MR2-Petőfi Rádió magyar nagyszínpad), valamint a Besh o droM (Roma Sátor) is.
Csütörtökön a nagyszínpad programját a francia énekes, Ben L'oncle Soul nyitja, őt a brit popduó, a La Roux, az amerikai punk Good Charlotte, a brit rockcsapat, a Kasabian követi, a fő műsorszám pedig az elektronikus zene meghatározó csapata, szintén brit Chemical Brothers lesz. Aznap játszik a világzenei nagyszínpadon a francia Gotan Project, a rock-metál színpadon a metálzene élő legendája, a brit Judas Priest, a Party Arenában pedig a belga elektro-rock négyes, a Goose. Az MR2 színpadon csütörtökön az Irie Maffia és a Kiscsillag is játszik, az Open-Civil színpadon pedig mások mellett a Varga János Projekt.
Pénteken egy tizenhárom tagú új-zélandi zenekar, a Batucada Sound Machine kezd a nagyszínpadon, utána jön a British Sea Power indie-rock műsora, a fantasztikus hangú kopasz énekesnővel, Skinnel fellépő brit rockcsapat, a Skunk Anansie, a tavalyi brit zenei díjátadón az év legjobb férfi előadójának választott Dizzee Rascal, végül a szintén brit Prodigy, az elmúlt húsz év egyik legsikeresebb elektronikus zenei alakulata, amely negyedszer játszik az óbudai Hajógyári-szigeten. Szintén pénteken a világzenei nagyszínpad fő attrakciója a londoni Oi Va Voi, az amerikai nu metál egyik legdinamikusabb képviselője, a Deftones a rock-metal nagyszínpadon zúz, a svéd indie-pop trió, a Peter Bjorn & John pedig az A38-wan2 színpad egyik mai érdekessége. A pénteki magyar fellépők közé tartozik a Budapest Bár, a 30Y (MR2 színpad) és az Európa Kiadó (Európa Színpad).
Szombaton az energikus gitárzenéjéről ismert horvát Overflow, a new rave elektronika világát képviselő brit Hadouken!, az egyik legígéretesebb fiatal brit énekesnőnek tartott Kate Nash, valamint az Egyesült Királyság egyik legautentikusabb és legkedveltebb indie-rock bandája, a Kaiser Chiefs (2008-ban már járt a Szigeten) után az amerikai Thirty Seconds To Mars lesz a "headliner"; utóbbi az idei VOLT fesztiválon harmincezer ember előtt zenélt. A szombati kínálatból kiemelkedik még a szerb Goran Bregovic Wedding And Funeral Bandjének koncertje a világzenei nagyszínpadon, a modern rockban utazó brit Lostprophets a rock-metal nagyszínpadon, a magyarok közül pedig az Erik Sumo Band, a hiperkarma és a Heaven Street Seven (MR2 színpad), az Óriás, A Kutya Vacsorája és a nemjuci (Open-Civil színpad).
A Sziget zárónapján, vasárnap a nagyszínpad a Mariachi El Bronx különleges mexikói zenéjével indul, ezután a korábbi Szigetek egyik kedvence, az amerikai Gogol Bordello cigányzenés etno-punkja jön, majd az igényes kamarapopot játszó, szintén amerikai National, a tavalyelőtti Szigeten óriási sikert aratott walesi Manic Street Preachers, az utolsó koncert pedig a brit White Lies-é, amely szintén visszatérő vendég. Vasárnap lép fel a kanadai country-blues formáció, a Cowboy Junkies is (világzenei nagyszínpad), a Tankcsapda (rock-metal nagyszínpad), a Vad Fruttik és a PASO (MR2 színpad), a Sziget-záróbuli pedig hagyományosan Müller Péter Sziámi és barátai közreműködésével lesz hajnalban az Open-Civil színpadon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.