Operatív fotó – amikor a képek börtönt értek

<p>Prága és Budapest réginek tűnő, pedig csak pár évtizeddel ezelőtti, normalizáció korabeli arca tárul elénk az Operatív fotó című kiállításon, szocialista autókkal, fényreklámok nélküli, hihetetlenül szürkének tetsző épületekkel, magukba forduló emberekkel. És persze ügynökökkel, akik semmit sem hagytak észrevétlenül. Ők nem láthatók a fotókon. A fényképezőgép másik oldalán álltak.</p>

A filmre fotózást bő egy évszázad után kérlelhetetlenül hazavágó digitális fényképezőgépek a várakozás jóleső vagy éppen idegőrlő feszültségétől fosztották meg a fotósokat. Ma már az exponálást követő pillanatban dönthetünk arról, megtartjuk-e, vagy a digitális enyészetbe taszítjuk a képet, míg a régi masinák esetében a fényképész – akár profi, akár amatőr volt – csak bizonyos idő elteltével, misztikus, a nagy többség számára elérhetetlen, sötétkamrában végzett szertartást követően varázsolta elő a tekercsből a fényképeket. Menynyivel jobban foglalkoztathatta az eredmény azt a fotóst, aki az exponálás előtt nem emelte a szeméhez a fényképezőgépet, hanem a hóna alatt tartotta, és nem mindig az exponálógombot nyomta meg, néha csak a kézitáskáját. Akikről az alábbiakban szó lesz, nem művészi szándékkal művelték a fotózást, egyszerűen bizonyítékokat gyűjtöttek. Az OSA Archívumban a prágai Totalitárius Rendszereket Kutató Intézettel, a Cseh Centrummal és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárával együttműködve a kommunista titkosszolgálatok megfigyelések során készített fotóiból nyílt megdöbbentő kamarakiállítás. Igazi Illyés Gyula-i élmény: „mert zsarnokság ott van / jelenvalóan / mindenekben” – akik tudatos életük nagyobb részét a pártállamban élték le, tán azok sem gondolták/gondolhatták, hogy az állami szintre emelt Gonoszság ilyen intenzív módon tolakszik bele mindennapjaikba; akik pedig nem, azok számára sokkoló lehet, hogy a rendszer mennyire mélyreható módon rögzítette alattvalói sorba taszított állampolgárai mindennapjainak akár legintimebb pillanatait is, mert – szó szerint – a falnak is füle volt.
A kiállítás kurátorai – Marek Čulen, Alexis Gibson, Mária Hostinová, Mink András és Tamási Miklós – labirintust építettek a Centrális Galéria kiállítótermébe, melynek külső felén a csehországi anyag tablói láthatók, a belső részében pedig a magyar politikai rendőrség fotóinak, hanganyagainak és rekvizitumainak útvesztőiben bolyonghatunk. A kiállítás hátsó traktusában levő moziban a magyar titkosszolgálat besúgóit és ügynökeit felkészítő oktatófilmeket tekinthetünk meg.
Roland Barthes élete alkonyán született, Világoskamra című, fotográfiáról szóló esszéjében írja: „a Fotográfia kénye-kedve szerint hívja életre, vagy semmisíti meg a testem (tanmese e halált hozó hatalomról: nem egy kommünár az életével fizetett azért, hogy önelégülten kiállt a barikádokra, a bukás után Thiers rendőrei felismerték őket, és majdnem mindegyiküket kivégezték).” Ezt a testet /személyt/egzisztenciát megsemmisítő törekvést érhetjük tetten az állambiztonság felvételein is. A suttyomban, autóstáskába építhető fémállványra csatlakoztatható, az egész keleti blokkban népszerű Robot Star 50 fényképezőgéppel készített képek nem egy perben szolgáltak bizonyítékként...
Az anyag cseh részében chartások, egyházi személyek, művészek, a második nyilvánosság jelesei egyaránt megtalálhatók. A 93 éves korában elhunyt František Tomášek prágai érseket a vasárnapi miséket követően fotózták. Az ügynöknek azt kellett dokumentálni, a Szent Vitus-székesegyház előtti tömegben „kik igyekeznek vele személyes kapcsolatot teremteni”. Az 1982-ben Csehszlovákiába látogató Miloš Forman esetében „a cél a filmkészítési szakmából, színházakból ismert ellenséges beállítottságú személyekkel fenntartott kapcsolatainak dokumentálása, és más ellenséges csoportosulások képviselőivel fenntartott kapcsolatainak feltérképezése”. A filozófus Zdeněk Neubauert chartás társai és „más, antiszocialista erők részére” tartott előadásai miatt zugfotózták.
De sokszor véletlenül is rákerülhetett valaki a névtelen állambiztonsági fotográfus képére, mint például Örkény István, aki a Politikai Nyomozó Főosztály által megfigyelt, a fotók elkészülte után nem sokkal kilenc évre ítélt, utóbb amnesztiával szabaduló Fekete Sándorral találkozott egy étteremben. Az egyébként is megfigyelt, Törpe fedőnevű Heller Ágnes és a Góliát, Fehér Ferenc Kadarkay Árpád filozófiaprofesszor látogatásakor is „képbe kerültek”.
Volt persze, hogy az értelmiségi a maga, a rendszeréhez képest faék egyszerűségű, ám annál humorosabb eszközeivel próbált szembeszállni az elnyomó gépezettel. Kőszeg Ferenc például 1982-ben, amikor a rendszerváltásnak még híre-hamva se volt, futni kezdett üldözői elől. Mikor azok a nyomába eredtek, Demszky Gábor lefotózta őket, majd Kőszeg feljelentést tett a rendőrségen, hogy a képeken látható személyek követik őt.
Fentebb azt írtuk, a lesifotós nem mindig emelte szeméhez a gépet. Volt, hogy az autóban, babakocsiban, táskában vagy éppen kakukkos órában volt elrejtve. Így a kép nem lett mindig elég éles, hogy egyéb, esztétikai értékekről ne is beszéljünk. Az elmosódott, szemcsés fotókon múltunk sötét korszaka bomlik ki.

(Operatív fotó; OSA Archívum, Budapest, Arany János u. 32. Megtekinthető október 30-áig)

Kocur László

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?